07.07.2009 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní Bernartice už potřinácté

Polní den v Bernarticích na Písecku, který se stal tradiční součástí červnových polních akcí, připravily pro téměř tři sta návštěvníků AGF Osiva, a. s., Oseva, a. s., Bzenec, Agrofert Holding a místní zemědělské družstvo. Tento den je tradičně zaměřen na dvě hlavní plodiny zdejší obilnářsko bramborářské oblasti, a to ozimou pšenici a ozimou řepku. Během letošního, v pořadí již 13. ročníku, se v souvislosti s výstavbou nového provozu na zpracování řepkového semene Preol v Lovosicích hovořilo především o řepce.

Zájem o polní dny v Bernarticích je tradičně veliký. Zemědělce každý rok lákají nejen pokusné parcely oseté pšenicí a řepkou, ale také vystoupení řady odborníků a především předsedy pořádajícího družstva a člena představenstva agrární komory Pavla Novotného k aktuálním otázkám českého zemědělství.

Co hrozí českým zemědělcům?
„V takové situaci, v jaké se dnes nachází české zemědělství, jsem před vámi ještě nikdy nestál,“ řekl hned v úvodu svého vystoupení Pavel Novotný. „V letošním roce byly schváleny základní dotace SAPS a top-up, vypočítány budou podle kurzu k 30. září 2009. Nemělo by však dojít k podstatným změnám. Vyjednávání se vedou o návrhu, který počítá s výrazným omezením dotací top-up a národních plateb v příštím roce.“
Předseda družstva se pak věnoval především chovu krav a produkci mléka. V současné době se v České republice chová méně než 400 tisíc dojnic, přitom ještě před 20 lety jich u nás bylo 1 236 000. A stavy klesají dál. Zatím se to neprojevuje v nákupu mléka, v dubnu zůstala dodávka na stejné úrovni jako ve čtvrtém měsíci loňského roku (index 99,36). V poslední době se hodně diskutuje o podpoře welfare dojnic, kdy by mělo být vyplaceno na jednu krávu 977 korun. Rozhodným obdobím by měly být měsíce září, říjen, listopad, finanční prostředky tak mohou přijít nejdříve v závěru letošního roku. Pokud ale chovatel podá žádost o tuto dotaci, musí dojené krávy chovat dalších pět let. Podle Pavla Novotného nelze v následujícím období očekávat výrazný nárůst cen mléka, neboť jeho ceny začaly výrazně padat i v okolních zemích a také na světových trzích. K určitému oživení by podle něj mohlo dojít v závěru letošního roku, neboť světové zásoby mléčných výrobků se snižují.
„Čeští politici o našich problémech moc slyšet nechtějí,“ řekl v závěru svého vystoupení Pavel Novotný. „Co se pohybuji v agrární politice, zažil jsem již přibližně deset resortních ministrů, takže o nějaké koncepci nemůže být ani řeč. A bez koncepčního dlouhodobého řešení se zemědělství dělat nedá. Přál bych nám všem, abychom toto období překonali. Doufám, že naši tíživou situaci pochopí i někteří dodavatelé, jejichž nesmyslný cenový nárůst hnojiv či chemických přípravků je naprosto bezdůvodný. Čeští zemědělci podnikat umějí. Konkurence se bát nemusíme, obávat se můžeme pouze jinak nastavených podmínek u nás a v okolních zemích. To je největší nebezpečí, které českým zemědělcům hrozí.“

Rekordní počet odrůd
Počet zkoušených odrůd se v Bernarticích neustále rozšiřuje, v roce 1997 jich bylo dvacet, loni již 58 a letos dokonce 67 (37 odrůd ozimé pšenice a 30 odrůd ozimé řepky). Pšenice ozimá byla zaseta 1. 10. 2008, k základnímu hnojení se použil Dolofos (100 kg), k přihnojení 9. 4. 2009 DAM (130 kg) + Fertigreen Combi (3 l) + Mikrokomplex (1 l) + Huricane (200 g), 23. 4. LAD (200 kg). Agronomovi Ing. Zdeňku Šťastnému se podařilo založit nádherné odrůdové pokusy a přibližně 14 z nich bylo označeno známkou „PENAM doporučuje“. Takto označené odrůdy jsou podle osivářského hodnocení v kvalitách E, A, B a lze z nich sestavit odpovídající zámelovou směs pro výrobu mouky požadované kvality. V pokusech nechyběly ani nejúspěšnější loňské odrůdy, ať už Magister či Akteur (nejkvalitnější) nebo Chevalier, Orlando či Floret (nejvýnosnější).
Odrůdové pokusy řepky ozimé byly založeny 14. 8. 2008. K základnímu hnojení před setím se použil Fosmag (170 kg), 16. 8. bylo provedeno herbicidní ošetření kombinací Butisan 400 (2 l) + Command 36 CS (2 l) a 18. 9. přípravkem Fusilade (0,6 l). Porosty byly 18. 3. 2009 přihnojeny síranem amonným (100 kg), 28. 3. hnojivem LAD (260 kg), 5. 4. kombinací DAM (160 kg) + Nurelle (0,6 l) + Borosan Forte (5 l). V řepce byl uskutečněn jeden fungicidní pokus, u pšenice tři. Stejně jako v loni zůstanou pokusná políčka označená až do sklizně jako stálé expozice. Kdo pojede přes Bernartice směrem na České Budějovice, může se na porosty u Bylinky podívat.

Konference pod širým nebem
Poprvé během 13 ročníků se v Bernarticích uskutečnila konference pod širým nebem, hlavním tématem byla řepka, která se stává z pohledu společnosti Agrofert Holding strategickou plodinou. Na aktuální otázky odpovídali kromě pracovníků skupiny agrofert i odborníci ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin.
V loňském roce byly porosty řepky napadené hlízenkou, ale i chorobami nouzového dozrávání. V letošním roce již nic takového podle Ing. Jaroslava Šarouna nehrozí. Vegetace je o deset až 14 dní urychlená, nehledě na to, že počasí letos pěstitelům přeje, neboť je poměrně zima. Po loňských zkušenostech také řada pěstitelů věnovala řepce větší pozornost a zhruba 60 až 70 % ploch je ošetřeno fungicidy, a to i těmi novějšími a kvalitnějšími. Může se však stát, že po delším období sucha proprší deset až 15 cm půdy, bude teplo a primární infekce hlízenky se může ještě rozvinout.
K zakládání porostů řepky se vyjádřil Ing. Petr Markytán. Všem, kteří pěstují řepku na těžkých jílovitých půdách, doporučil využít včasné uvolnění ploch a zasít řepku co nejdříve. Pokud se i na jílech zaseje do 10. či 15. srpna, nemá problémy. Pozdě založený porost je však na jaře ohrožen škraloupem, kořínky rostlin jsou v něm uvězněny a nerostou. Dochází ke zmlazení a následně i k řadě dalších problémů. Na těžkých půdách je třeba řepku zakládat včas, na lehkých je možné termín posunout až na konec srpna, neboť zde mineralizace organické hmoty probíhá dobře a řepka rychle roste. Letos se v republice zaselo asi 360 tisíc hektarů řepky, v jižních Čechách pak kolem 45 tis. hektarů. Ve zdejším regionu se kolem 80 % výměry oře a zbytek se zakládá pomocí radličkových kypřičů, jen minimálně se využívají talířové kypřiče. Převažuje orba, což je podle Ing. Markytána dobře, neboť tento postup minimalizuje rizika zaplevelení, ulehnutí půdy a následného „dušení“ řepky.

Nejčastější chyby ve výživě
V jižních Čechách není problém s hnojením dusíkem, letos byla průměrná dávka asi 150 kg/ha, tedy méně než vloni, ale i to by mělo k výnosu řepkového semene 3 t/ha stačit. Velké problémy jsou však s jinými prvky, zejména s draslíkem. V místech jeho nedostatku se vyskytují „fialové“ porosty, řepka je metlovitá, nemá šešule a výnos je pak minimální. I když agronom dbá na správnou ochranu a dostatečně hnojí dusíkem, deficit draslíku tato opatření zcela znehodnotí. Dalším velkým problémem letošního roku je nedostatek síry. Při silném deficitu jsou na řepce šedé skvrny, rostliny špatně kvetou a mají bílé kvítky. Odborníci proto doporučují použít na jaře síran. Na některých lokalitách se projevuje i nedostatek hořčíku. Tyto nedostatky se během vegetace dají jen těžko vyřešit, a proto je třeba před zasetím řepky pečlivě vybírat pozemky, které by měly být dobře a vyváženě zásobeny. Je třeba si uvědomit, že výnos tři tuny řepky odebere stejné množství živin, jako šest tun pšenice.
Během konference pod širým nebem se také hovořilo o mimokořenové výživě. Jejím základem je bor, který by se měl aplikovat již na podzim, a to především kvůli lepšímu přezimování porostu. Dostatek boru v rostlině zvyšuje obsah cukrů v pletivech a tím umožňuje rostlinám lépe přezimovat a na jaře čerpat tyto naasimilované cukry. Vhodné je hnojivo Borosan Forte. Zazněla také připomínka, že u stopových prvků je velice úzká hranice mezi deficitem a toxicitou. Pokud není řepka dobře živena a vyskytují se u ní symptomy nedostatku základních živin, potom mohou dodané mikroprvky působit toxicky.

Klíčové informace
-Polní den v Bernarticích na Písecku se konal již potřinácté.
-Téměř tři sta návštěvníků si mohlo prohlédnout porosty 37 odrůd ozimé pšenice a 30 odrůd ozimé řepky.
-Pokusná políčka zůstanou označená až do sklizně jako stálé expozice, a tak kdo pojede přes Bernartice směrem na České Budějovice, může se na porosty u Bylinky podívat.
-Poprvé během třinácti ročníků se uskutečnila konference pod širým nebem, hlavním tématem byla řepka, která se stává z pohledu společnosti Agrofert Holding strategickou plodinou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down