Zelené hnojení v meziřadí sadů

Půdy, živiny, voda, plevele, hmyz a hlodavci ovlivňují produktivitu ovocných stromů. Vegetační půdní kryt poskytuje trakci pro stroje, chrání půdu před erozí, zadržuje vodu a eliminuje prašnost. S ohledem na udržitelnou produkci potravin se nabízí ozelenění meziřadí rostlinami, které přinášejí víc benefitů, než tradiční trávnatý pás.

Postupy, které jsou dobré pro půdu a životní prostředí, by měly být prospěšné pro producenty i spotřebitelskou veřejnost. Proto je důležité porozumět jedinečným vztahům mezi propojenými systémy půdního povrchu sadů. Příkladem je testování krycích plodin, mulčování, výsev obilovin a hnojení půdy. Dobrými krycími plodinami jsou trávy, širokolisté rostliny, jako jsou luskoviny, nebo oboje společně, ačkoli uniformní jednodruhový rostlinný porost je lépe zvládnutelný, než vícedruhová směska. Ideální krycí porost by se měl rychle zapojit a poté by neměl vyžadovat velkou údržbu. Volba krycího porostu by měla proběhnout tak, aby jeho konkurence vůči stromům byla minimální.

Luskoviny v meziřadí ovocných stromů mají potenciál se stát významným zdrojem dusíku. Krom toho mohou být ekonomičtějším zdrojem dusíku než hnojiva, zejména pokud je sad organický. Pěstování luskovin přináší i nutnost kompromisů, hlavně pokud jde o přítomnost hmyzích škůdců, vláhovou konkurenci a další práce spojené se sledováním a řízením uvolňování dusíku. Každý postup hospodaření má výhody a nevýhody, a to musí být při rozhodování zohledněno.

 

Článek byl uveřejněn za podpory projektu LO1608.

 

Ing. Pavol Suran

Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s. r. o.

 

Více si můžete přečíst ve Farmáři 11/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *