Zájem o velhartickou sadbu roste

Během tradičního setkání pěstitelů brambor ve Velharticích prezentoval výsledky obchodu velhartických odrůd Ing. Vladislav Klička, obchodní zástupce společnosti VESA Velhartice, a. s. Letos na jaře táhly obchod vyhlášené odrůdy, a to jak konzumních, tak i škrobárenských brambor.

Na čele domácího žebříčku nejžádanějších odrůd se pyšní škrobárenský Dominátor, který je na trhu už desátým rokem a jeho plocha stále roste, což svědčí o tom, že pěstitele i zpracovatelé jsou s touto odrůdou velice spokojeni. Stříbrnou příčku obsadila stálice Red Anna, kterou vyhledávají jak pěstitelé, tak spotřebitelé. Za pravdu jim daly i vynikající bramboráky podávané během dne. Red Anna má navíc tvrdou slupku, takže podle Vladislava Kličky vydrží i nějaký ten ťukanec při sklizni. Třetí příčku obsadil škrobárenský David, čtvrtou konzumní Vysočina, páté místo škrobárenský Verne a hned za ním ke stejnému účelu vyšlechtěný Westamyl. V první desítce jsou i konzumní Monika, Bohemia a také Dominika, jeden z nejnovějších materiálů, který se během několika málo let vydobyl místo na slunci.

O sadbu z Velhartic je stále větší zájem nejen u nás, ale také v zahraničí. Největší podíl sadby vyváží VESA Velhartice do Polska (téměř 45 % z celkového vývozu) a na Slovensko (35 %), tedy k našim nejbližším sousedům. Následují Německo, Řecko, Rusko, Rakousko a menší množství velhartické sadby pak míří do dalších evropských i mimoevropských zemí. Například ve Švédsku si potrpí na odrůdu Magda, jejíž plochy u nás klesají, ale na severu na ni nedají dopustit, neboť tamní podnebí jí vyhovuje.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 32.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *