Zadrželi rekordní množství padělků

Při akci Silver Axe koordinované Europolem bylo zadrženo 1346 tun nelegálních a padělaných pesticidů, které byly zároveň staženy z trhu. Jedná se o dvojnásobný objem proti loňsku. Celkem se během pěti let v rámci této akce zadrželo 2568 takových látek.

Každoroční operace, která se zaměřuje na padělky a nedovolený obchod s pesticidy, se uskutečnila mezi 13. lednem a 25. dubnem, účastnilo se jí 32 zemí včetně České republiky a řada organizací včetně orgánů EU, uvedl Europol v tiskové zprávě. Dodal, že státní orgány prováděly kontroly na pozemních a námořních hranicích, na vnitrozemském trhu a také u zásilek. Zkontrolovaly více než 3000 tun pesticidů. Celkem zahájily 260 vyšetřování, dva jedinci byli zatčeni a zabavily 1346 tun nelegálních pesticidů. V současné době probíhá v Belgii, Francii, Německu, Polsku, Slovinsku a Švýcarsku osm vyšetřování.

S odvoláním na studii Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) z roku 2017, která se zabývala hospodářskými náklady porušováním duševních práv výrobců pesticidů Europol uvedl, že 10–14 % trhu s pesticidy v EU je ovlivněno nelegálním obchodem. Zločinci získávají 70 eur za každý prodaný kilogram pesticidů. Některé skupiny organizované trestné činnosti, které obchodují s pesticidy, se rovněž podílejí na jiných nezákonných činnostech, jako je nezákonné obchodování s léčivy a s padělanými cigaretami.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *