Zachovávají přírodní rozmanitost

Na svahu pod rodinným ekostatkem Bílý mrak v Šachově se ve smíšeném vysokokmenném ovocném sadu pasou ovce a mezi nimi pobíhají husy. Před 15 lety by zde návštěvník však našel pouze holé svahy.

To až rodině Susových se třemi dětmi se podařilo tento kout, nacházející se v Královéhradeckém kraji vzdálený 2,5 km od městečka Borohrádek, proměnit v místo, kde díky několika vytvořeným vodním tůním, extenzivním ovocným sadům a hospodaření podle zásad ekologického zemědělství kypí život a daří se přírodní rozmanitosti.

V Šachově a v sousedním Zdelově potom najdeme další sady, spíše intenzivnějšího charakteru, stále však s klasickými ovocnými stromy na semenných podnožích, které jsou výsledkem neúnavné práce krajinného ekologa Radka Suse. Navíc se tento hospodář stará i o pronajaté staré selské sady vzdálené několik kilometrů od sídla farmy.

V sadech rodiny Susových jsou pěstovány ovocné stromy tradičním způsobem bez použití chemie. V jejich extenzivních sadech najdete jabloně s názvy jako Jeptiška, Panenské české, Řehtáč soudkovitý nebo Hladíkovo přeúrodné. Jedná se o tzv. staré odrůdy ovocných stromů, které vznikly v daném prostředí s náhodným nebo cíleným působením člověka. Některé z nich, jako Matčino nebo Strýmka, se rozšířily i na zbytek území Česka, ale důležitá je jejich odolnost vůči přírodním podmínkám, a přitom schopnost přizpůsobit se okolí. Proto jsou tyto odrůdy vhodné pro pěstování v ovocných sadech v režimu ekologického zemědělství.

Výška kmene ovocných stromků v extenzivním sadu se pohybuje okolo 180 i více centimetrů, což původně umožňovalo využití přízemní části sadu pro sklizeň sena nebo jinou podkulturu. V Šachově je tento prostor určen pro pastvu ovcí. Výška našich stromů samozřejmě znamená, že jablka neposbíráme ze židle, sběr ovoce na korunách stromů je náročnější a takové plody nemusí být po sběru zrovna ukázkové. To nám však, vzhledem k naší specializaci, kterou je moštování, nevadí,“ uvádí Radek Sus, spolumajitel farmy Bílý mrak. Přesto Susovi nabízejí i kvalitní konzumní jablka, hrušky, třešně, švestky, renklódy a mirabelky. Vše je samozřejmě v biokvalitě.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *