Výskyt makadlovky řepné v porostech cukrovky

V monitoringu škodlivých organismů je aktuálně zaznamenán silný výskyt makadlovky řepné v porostech cukrovky v okresech Kladno a Praha-východ. Pokud pěstitelé při kontrole porostu zaznamenají povadlost a zaschlé srdéčkové listy, jedná se s největší pravděpodobností o příznaky působení tohoto škůdce. Tyto informace uvádí zpráva zveřejněná na stránkách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).

Ve 38. týdnu byl v porostech cukrovky v okrese Kladno, konkrétně v katastrech Studeněves, Královice a Zájezd zaznamenán silný výskyt makadlovky řepné. Na první pohled se porosty jevily jako nápadně povadlé, avšak při bližším zkoumání byly v zaschlých srdéčkových listech zjištěny housenky makadlovky. Ve 40. týdnu byl další silný výskyt hlášen z okresu Praha-východ, konkrétně z katastru Klecany, informuje dále zpráva s tím, že poškození srdéčkových listů starších rostlin nemá výraznější vliv na výnos. Největší škody způsobují housenky druhé a třetí generace, které mohou být příčinou hniloby řepy.

Podle informací ÚKZÚZ je prahem škodlivosti v období tvorby bulvy 0,5–1 housenka, na začátku usychání listů dvě housenky na rostlinu. Aplikace insekticidu by měla být cílena na nejcitlivější stadia, vajíčka a mladé housenky ve fázi, než proniknou do rostlin. Ochranné opatření by mělo být provedeno v době hromadného kladení vajíček.

Z insekticidní ochrany jsou do cukrovky povoleny přípravky ze skupiny pyretroidů. Konkrétní přípravky na ochranu rostlin lze nalézt v Registru přípravků na ochranu rostlin, případně v aplikaci Rostlinolékařský portál.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *