Výnos řepky sucho neohrozilo

V Hluku proběhl koncem listopadu již třicátý pátý ročník vyhodnocovacího semináře Systém výroby řepky a slunečnice, který tradičně pořádá Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO). Sešlo se přes 1000 pěstitelů a zpracovatelů olejnin. I přes extrémní sucho na jaře a v létě předčila nakonec sklizeň řepky očekávání a s průměrným výnosem 3,41 t/ha patřila mezi nejlepší dosažené výsledky posledních let.

Jak dopadly regiony?

Nejvyššího průměrného výnosu 3,69 t/ha bylo podle regionů SPZO dosaženo na Vysočině a dále pak 3,59 t/ha ve východočeském regionu. Nezvykle vysoké výnosy byly zaznamenány také v jižních Čechách. Ty se díky pravidelným srážkám staly letos s průměrným výnosem 3,52 t/ha třetím nejúrodnějším regionem v pěstování řepky. Na Moravě se průměrné výnosy pohybovaly v rozmezí 3,3–3,4 t/ha, pouze okres Břeclav nedosáhl ani 3 t/ha.

Lokalitou nejvíce postiženou suchem a dlouhotrvajícími vysokými teplotami byla oblast nad Prahou, tedy část Středočeského kraje, kraj Liberecký a Ústecký. Ale vzhledem k extrémním podmínkám a díky velmi dobrému stavu porostů již na podzim byl i v nejpostiženějším regionu severní Čechy dosažen uspokojivý průměrný výnos 3,32 t/ha, což o ostatních plodinách nelze říct.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *