Vstřícně k novým technikám šlechtění

V Japonsku se začala prodávat rajčata s genomem editovaným pomocí metody CRISPR-Cas9. Disponují vysokým vysokým obsahem kyseliny gama-aminomáselné (GABA). Rajčata nebudou regulována jako geneticky modifikované organismy (GMO).

Jak uvedl BIOTRIN, z. s. – spolek pro podporu a rozvoj biotechnologií v tiskové zprávě, rajčata Sicilian Rouge High GABA vyšlechtila japonská společnost Sanatech Seed. U kyseliny gama-aminomáselné se uvádí, že má napomáhat u lidí k psychické pohodě a snižovat krevní tlak. V porovnání s běžnými rajčaty obsahuje novinka čtyřikrát až pětkrát více GABA.

Podle Shimpei Takeshity, prezidenta Sanatech Seed a hlavního inovačního ředitele Pioneer EcoScience, byla odrůda Sicilian Rouge a zaměření na vysoký obsah GABA vybráno pro jejich vysokou úroveň přijetí spotřebitelem. „Sicilian Rouge je populární odrůda a spotřebitelé jsou již zvyklí nakupovat další produkty s vysokým obsahem GABA, takže jsme cítili, že je důležité jim představit tuto technologii způsobem, který jim již byl známý,“ cituje jeho vyjádření nevládní organizace ISAAA (International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications). Zabývá se tím, že sdílí výhody a znalosti v oblasti rostlinných biotechnologií s různými zúčastněnými stranami, zejména se zemědělci s nedostatkem zdrojů v rozvojových zemích.

Společnost Sanatech Seed na svých stránkách uvádí, že jedním z důvodů pro rozhodnutí zvýšit obsah GABA v rajčeti bylo to, že v Japonsku celonárodně trpí hypertenzí 43 milionů lidí a přibližně 10 milionů z nich užívá léky. Dále se odhaduje, že 20 % populace má problémy se spánkem. Nový produkt by měl vyjít vstříc jejich potřebám. Společnost Sanatech Seed dále upozorňuje na problémy japonského zemědělství a pěstitelů rajčat. Pro výrobu rajčatového pyré džusu s vysokým obsahem GABA by mělo být potřeba zhruba 12 000 tun rajčat, pokud o produkci bude zájem v zahraničí, mohl by požadovaný objem produkce vzrůst až na 100 000 t. To by pěstitelům pomohlo.

Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *