Více bioosiv pro ekologické zemědělce

Lepší dostupnosti osiv pro ekologické a low input zemědělské systémy má pomoci mezinárodní projekt ECOBREED. Jedná se o pětiletý evropský projekt, který bude probíhat v letech 2018–2023. Zaměří se na rozvoj metod, strategií a budování infrastruktury pro ekologické šlechtění s cílem nabídnout ekologickým zemědělcům odrůdy se zvýšenou odolností k biotickým a abiotickým stresům, s efektivnějším využíváním živin a vyšší kvalitou.

Informoval o tom Výzkumný ústav zemědělský, v. v. i., v tiskové zprávě, který se projektu také účastní. Zkoumat se bude čtveřice plodin – pšenice setá a tvrdá, brambor, sója a pohanka obecná.
Projekt je financován z evropského programu Horizont 2020, je koordinován Slovinským výzkumným zemědělským ústavem. Podílí se na něm dalších 24 partnerů, z toho 14 výzkumných ústavů a univerzit, devět soukromých společností zabývajících se šlechtěním a dvě sdružení z 15 zemí včetně mimoevropských. Výzkumný ústav rostlinné výroby v projektu zodpovídá za vedení výzkumu zaměřeného na pohanku a spolupracuje v aktivitách zaměřených na hledání tolerance/rezistence pšenice k vybraných houbových chorobám. Dalšími z tuzemských řešitelů jsou Selgen, a. s., (odrůdy pšenice vhodné pro ekologické zemědělství) a PRO-BIO obchodní společnost s r. o. (přenos výsledků výzkumu do praxe). Celkový rozpočet projektu je 5,8 mil. eur.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *