Varování před dopady klimatických změn

Nekontrolované klimatické změny budou stát Spojené státy do konce století stamiliardy dolarů a budou ničit vše od lidského zdraví přes infrastrukturu po zemědělskou produkci. Píše se to v americké vládní zprávě, která byla zveřejněna v pátek. Bílý dům označil zprávu, sepsanou s pomocí četných amerických vládních agentur a oddělení, za nepřesnou.

Podle zprávy klimatické změny představují rostoucí problém pro lidské zdraví a bezpečnost, kvalitu života a tempo ekonomického růstu. Varování je v rozporu s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, připomíná server BBC News. Mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová uvedla, že text je založen převážně na extrémním scénáři.

Nová zpráva ukazuje pravděpodobné dopady klimatických změn na každou sféru americké společnosti. S pokračujícím nárůstem emisí budou roční ztráty v některých hospodářských odvětvích dosahovat do konce století stamiliard dolarů, tedy větších hodnot, než je stávající hrubý domácí produkt řady amerických států, konstatuje zpráva. Bez zásadního a udržitelného globálního úsilí o zmírnění klimatických změn budou tyto změny způsobovat čím dál větší ztráty americké infrastruktuře a majetku a zpomalovat tempo ekonomického růstu v tomto století. Dokument připomíná, že klimatické změny už nyní pociťuje mnoho oblastí po celé zemi, včetně častějších a intenzivnějších případů extrémního počasí a přírodních katastrof.

 

Více si můžete přečíst ve Farmáři č. 1/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *