Úspěšné hybridy slunečnice s tradicí

Stalo se již pravidlem, že každým rokem přichází společnost Agrofinal, která již více než 20 let úspěšně zastupuje na českém trhu francouzskou osivářskou společnost Euralis, s novinkami slunečnice, které významně obohacují hybridní nabídku v České republice. Nejinak tomu bylo i v roce 2018, kdy se pěstitelské plochy stabilizovaly na úrovni okolo 20 000 hektarů. Je to stále jedna z mála jarních plodin, která má velmi dobrou ekonomiku pěstování.

I když letošní velmi teplý a suchý průběh vegetačního období jařinám moc nepřál, i tak si slunečnice nevedla špatně, dozrávala většinou bez desikace a sklizňové vlhkosti byly tak nízké, že po dlouhé době byla slunečnice sklizena během září a nebylo třeba ji dosušovat. Dá se tedy předpokládat, že podobné plochy budou osety i v roce 2019. Ke stabilitě a dalšímu rozvoji pěstování přispívá významnou měrou i společnost Agrofinal, pro níž je prvotřídní kvalita hybridů, která je podložená dlouholetým testováním ve všech možných klimatických i půdních podmínkách, rozhodujícím faktorem, který zajišťuje této značce dlouhodobě více než třetinové zastoupení u českých a moravských zemědělců. V posledních čtyřech letech byla společnost Agrofinal lídrem na trhu v České republice, a v roce 2016 byly její hybridy pěstovány na téměř 40 % ploch osetých slunečnicí.

ES Biba – nejpěstovanější hybrid v ČR 2013–2017

I když je doprovázen na trhu výrazně novějšími klasickými hybridy ES Bella, ES Columbella a ES Savana, byl dle informací SPZO v posledních pěti letech nejpěstovanějším hybridem v ČR raný hybrid ES Biba. Hybrid, který byl v ČR zaregistrován v roce 2008 vyniká souhrnem výborných hospodářských vlastností, díky kterým patří každý rok k absolutní pěstitelské a výnosové špičce. Vedle vysokého a ročníkově stabilního výnosu, je to výrazná ranost, vysoká olejnatost, nízký vzrůst, výborný zdravotní stav a odolnost vůči suchu. Zvláště v odolnosti proti všem houbovým chorobám patří k absolutní špičce našeho trhu. Tyto přednosti jsou předpokladem k jeho dalšímu úspěšnému pěstování v příštích letech, neboť jak ukazují výsledky z běžných ploch v ČR, tento hybrid plošně nepřekonávají ani nejnovější hybridy. Tento všestranný a mnoha rozdílnými roky prověřený hybrid by tedy rozhodně neměl chybět u žádného významného pěstitele slunečnice. Navíc i po deseti letech pěstování v ČR se ES Biba znovu umístila v pokusech SPZO 2018 na stupních vítězů, kdy s výnosem 3,35 t/ha (105,7%) skončila druhá.

ES Janis CLP – jeden z nejpěstovanějších hybridů segmentu Clearfield Plus

Na jaře roku 2017 byl na trh uveden raný hybrid ES Janis CLP, vhodný pro použití v nové herbicidní technologii Clearfield Plus, který by měl být pokračovatelem velmi úspěšného hybridu ES Novamis CL (technologie Clearfield), který je se svou významnou plochou (čtvrtý nejprodávanější hybrid roku 2016) nedílnou součástí trhu s hybridy pěstovanými technologií Clearfield. Hybrid ES Janis CLP, který vedle vysokých výnosů vyniká i raností, která u konkurenčních hybridů technologie Clearfield Plus nebývá úplně běžná. To by mělo pomoci rozšířit tento nový systém i do chladnějších oblastí pěstování. Tato absolutní novinka je také vyšším stupněm technologie Clearfield, který je označován jako Clearfield Plus. Je to nižší až středně vysoký typ s velmi dobrou odolností proti chorobám a poléhání. Má také další ceněnou vlastnost, a tou je výborná odolnost proti suchu. Hybrid je nově zaregistrován v Bulharsku a Rumunsku. První výsledky z praxe všechny předpoklady potvrdily a hybrid, který byl v prvním roce pěstován na více než 1300 hektarech, mnohdy s výnosy výrazně nad 3 t/ha ukázal, že bude velmi výkonnou náhradou za předchozí hybridy pěstované technologií Clearfield. Nově bude v roce 2019 tento segment doplněn o hybrid ES Genesis CLP, který patří k nejranějším materiálům na trhu, a novinkou v nabídce bude též hybrid pro další herbicidní technologii s názvem ES Arcadia SU (ExpressSun).

ES Savana – hybrid nové generace prvním rokem na trhu

Dlouho očekávanou novinkou byl sezónně raný suchovzdorný hybrid ES Savana, který vyniká velmi vysokým výnosem, zvláště v suchých oblastech, zaručenou raností a výbornou olejnatostí. Díky tomu by měl být rychle zaveden do pěstitelské praxe v ČR. Registrován byl již ve Španělsku a Bulharsku, suchem velmi postižených zemích, odkud pocházejí vynikající reference k tomuto hybridu. Jedná se o středně vysoký, klasický typ, velmi odolný poléhání, s výborným zdravotním stavem, který je odolný k suchu a vhodný pro pěstování ve všech podmínkách ČR, tedy i okrajových. První výsledky pokusů v ČR ukazují na výrazný výnosový potenciál, takže lze očekávat, že v blízkém budoucnu to může být jeden z nosných hybridů v ČR. Za zmínku stojí i vysoká homogenita porostu a polovzpřímený úbor v období plné zralosti, ve kterém se nedrží srážková voda a nažky tak dosahují nízké sklizňové vlhkosti. V roce 2018 bylo k dispozici v omezeném množství první osivo na běžné plochy, a pěstitelé byli v tom velmi suchém a horkém ročníku s výsledky tohoto hybridu, zvláště v Čechách, velmi spokojeni! Vynikající výsledky hybrid ES Savana potvrdil i v pokusech Kralovické zemědělské a. s. na severu Plzeňska, kde dosáhl rekordního výnosu 4,42 t/ha a v konkurenci deseti hybridů jasně zvítězil! Podobně úspěšný byl i na pozemcích Agrony Rpety na Hořovicku, kde se umístil na druhém místě s čistým výnosem 2,81 t/ha.

ES Rosalia – nejnovější produkt šlechtění vstupuje na český trh

V roce 2019 bude na trh uveden jeden z nejsilnějších šlechtitelských produktů posledních let s názvem ES Rosalia. Jedná se o raný až středně raný hybrid s výborným zdravotním stavem a vynikající suchovzdorností, registrovaný ve Francii a Rumunsku, který bude vhodný k pěstování v intenzivnějších teplejších podmínkách Čech (Polabí, Poohří) a Moravy. V roce 2018 se v prvním roce testování dokázal umístit na třetím místě pokusů SPZO s výnosem 3,34 t/ha (105,4%). Svoji výkonnost potvrdil i v pokusech Agri Loučen na Nymbursku s výsledkem 3,7 t/ha a také v okrajové oblasti pěstování na Hořovicku, kde v pokusech Agrony Rpety obsadil třetí místo s výnosem 2,78 t/ha.

HIGH-OLEIC hybridy slunečnice – příplatkový doplněk

Plocha těchto speciálních hybridů slunečnice u nás není nijak významná, ale vzhledem k poptávce po tomto typu slunečnice u nás i v Evropě se dá očekávat nárůst poptávky v příštím roce. Důvodem k pěstování HO typu je zájem o oleje s lepšími vlastnostmi, které jsou potřebné hlavně v potravinářství, farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Hlavním rozdílem oproti standardním typům slunečnice je vyšší obsah kyseliny olejové v oleji, který je zvýšen na úkor méně stabilních kyselin linolové a linolenové. Pěstitelsky jsou tyto hybridy o trochu náročnější v tom, že vyžadují izolační vzdálenost asi 100 m od standardních hybridů a po sklizni je nutno striktně dodržet oddělené skladování od klasických běžných typů. Tomu odpovídá i příplatek, který je při výkupu HO hybridů nabízen. Na trhu je zatím odpovídající nabídka, a Agrofinal nabízí pěstitelům tři rané hybridy, kterými jsou již osvědčený ES Ethic HO, dále ES Unic CL HO (pro pěstitele technologie Clearfield) a nedávnou novinku ES Idilic HO, která je vhodná pro intenzivní pěstování jak v chladných, tak teplejších oblastech. Všechny tři hybridy tohoto typu jsou výnosově srovnatelné s hybridy „konvenčními“. Pro teplé kukuřičné oblasti je navíc v nabídce hybrid ES Tectonic CL HO (Clearfi eld technologie).

Proužkovaný hybrid pro krmné účely

Charakteristickým znakem hybridu ES Royal je nižší obsah oleje (do 40 %) a vyšší obsah bílkovin (až 38 %) oproti standardnímu typu slunečnice. Typickým znakem je též proužkovaná černobílá nažka vejčitého tvaru. Hybrid je vhodný do směsí pro ptactvo nebo pro přímý konzum. Oproti ostatním hybridům tohoto segmentu by měl být přínosem hlavně v lepší odolnosti proti houbovým chorobám a jeho výnos by měl být vyšší a stabilnější než u stávajících hybridů na trhu. To potvrdily např. i dřívější výsledky pokusů SPZO, kde se hybrid svou výnosovou úrovní bez problému vyrovnával klasickým výnosným typům. Jedná se o raný až středně raný materiál nižšího vzrůstu, s velmi dobrou odolností poléhání, jehož nažky dozrávají ve větších úborech.

Dlouholetá spolehlivost širokospektrální nabídky

Z uvedených informací vyplývá, že společnost Agrofinal, která je v posledních letech lídrem na našem trhu, jako jediná nabízí kompletní portfolio hybridů napříč všemi poptávanými segmenty, od klasických hybridů přes hybridy Clearfield, Clearfield Plus, ExpressSun, HI-OL Clearfield, jako i HI-OL hybridy nebo hybridy krmné. Naší specialitou jsou i hybridy slunečnice, vhodné pro pěstování ve směsné siláži s kukuřicí, které zajišťují vyšší výtěžnost metanu při použití v BPS. Jak je vidět, z naší hybridní nabídky si vyberou opravdu všichni pěstitelé slunečnice, kterým přejeme mnoho úspěchů i v dalším pěstitelském roce 2019.*

Milan Spurný

Agrofinal spol. s r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *