Ukázali optické třídění brambor

Jedním typem mechanizace, která se představila letos na polních dnech PotatoEurope v Německu, byly optické třídičky na brambory. Své modely předvedla dvojice firem.

Švýcarská společnost Visar Sorting Sárl v podkladech k jejich zařízení uvádí, že díky pokročilému počítačovému programu dokáže třídit rychlostí třicet hlíz za sekundu s kalibrací 20–90 mm, podle váhy každé jednotlivé hlízy s přesností 5 % a také podle tvaru a dalších parametrů. Zvolit lze tři kalibrační stupně a odpad. Hlízy jsou vytříděny proudem vzduchu a jejich pád je tlumen měkkými materiály. Stroj dokáže pracovat jak s mytými, tak nemytými bramborami. Díky infračervené kameře umí na hlíze identifikovat i drobná poškození, například od drátovce.
Druhou společností byla norská Tomra, která prezentovala Field Potato Sorter, třídičku vhodnou pro nemyté brambory. Používá multispektrální NIR senzory a je určena především k vytřídění nežádoucího materiálu, jako jsou například hroudy nebo kameny.
Vystavovatelé byli podle společnosti DLG s průběhem a výsledky polního dne PotatoEurope 2018 velmi spokojeni a ocenili především vysokou odbornou úroveň návštěvníků. Letos se akce účastnilo 239 vystavovatelů z 14 zemí. Příští rok proběhne výstava PotatoEurope v Belgii, Německo ji bude hostit zase v roce 2022.
Součástí akce bylo také předvádění strojů pro sázení, sklizeň, překládání a mechanickou likvidaci plevelů, pořadatel pro to připravil plochu 25 ha. Z českých firem se na výstavě prezentovala například společnost P & L, spol. s r. o., která na stánku kromě jiného ukázala modulátor, kterým se při sázení formují hrůbky.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *