U kapličky se sešli už po třetí

Na jižní Moravě proběhl v pořadí šestý ročník vinařského semináře společnosti Belchim Crop Protection Czech Republic s. r. o. Zájemci o pěstování révy vinné se sešli již po třetí ve Vinařství u kapličky v Zaječí. V rámci semináře se dozvěděli o nových kombinacích účinných látek k ochraně révy vinné, o tom, že většinový podíl ve firmě bude mít japonská společnost.

„Do budoucna budeme potřebovat nové účinné látky. Japonské společnosti mají zpravidla zázemí pro vývoj a výzkum nových účinných látek a produktů, ale chybí jim zázemí pro marketing a obchod. Proto potřebují mít napojení na farmáře po celém světě, kteří budou přípravky užívat. To je důvod, proč další japonská společnost podobného názvu, Mitsui Agrochemicals, vyjednává o majetkovém vstupu do společnosti Belchim Crop Protection. S přístupem k novým účinným látkám budeme našim farmářům přinášet vyšší přidanou hodnotu,“ naznačil další vývoj Ing. Aleš Urbánek obchodní manažer společnosti Belchim Crop Protection v České republice.

Ing. Róbert Schäffer ze společnosti Belchim Crop Protection Czech Republic, s. r. o., představil na semináři v Zaječí na jižní Moravě novinky v sortimentu produktů na ochranu rostlin. Z novinek přiblížil přítomným Videryo F a sirný fungicid Flosul. První novinkou letošního roku je přípravek Videryo F, který obsahuje dvě účinné látky kyazofamid (40 g/l) a folpet (400 g/l). Kyazoamid působí proti oomycetám, zvláště proti plísni révové. Účinek je podle Róberta Schäffera převážně preventivní, a proto je vhodné ho použít před propuknutím napadení. Folpet je kontaktní fungicidní látka s preventivní účinností proti plísni révové. Jako další zmínil přípravek Flosul,  kapalný sirný fungicid s kontaktním a preventivním účinkem, zejména proti houbovým patogenům ze skupiny pravých padlí.

Emmanuel Archer ze společnosti Belchim má na starosti vinnou révu a pracuje ve Frontonu ve Francii, kde je zkušební stanice zaměřená na vinnou révu. Na semináři představil připravovaný přípravek Kenja, který by se měl na trhu v České republice objevit v příštím roce.

Druhým přípravkem, který se chystá firma Belchim uvést v příštím roce na trh, bude Vintec. Registrace přípravku se očekává koncem letošního února. Půjde o biologický fungicidní přípravek, který bude možné použít i v ekologickém zemědělství. Obsahuje kmen Trichoderma atroviride, který pochází ze dřeva nikoliv z půdy, proto podle Emmanuela Archera tak dobře účinkuje.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *