Titul honoris causa získal nobelista Nurse

Čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa v pátek na Mendelově univerzitě v Brně převzal genetik, buněčný biolog a profesor mikrobiologie Sir Paul Maxime Nurse. Britský vědec je mimo jiné držitelem Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu za rok 2001 za objevy klíčových regulátorů buněčného cyklu. V pátek vzpomněl například na odkaz zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, ale mluvil také o brexitu, proti kterému ve své zemi protestoval.

Podle rektorky Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudové páteční ceremoniál symbolicky završil oslavy sto let školy, která hrdě nese ve svém názvu jméno slavného genetika. Nurse je podle ní jednou z klíčových osobností současné biologie a genetiky. „Význam jeho vědecké činnosti je obecně znám. Je pro mne velkou ctí, že můžeme udělit čestný doktorát vědci a nesmírně inspirativní osobnosti, jejíž přínos pro genetiku a biologii je zcela nesporný jak pro vědeckou komunitu, tak pro společnost,“ prohlásila rektorka.

Paul Nurse řekl, že věda je pro něj celoživotní vášní. Přebírat cenu v Brně je podle jeho slov čest a potěšení zároveň. „Jsem genetik, takže je pro mne opravdu speciální stát na místě, kde genetika vznikla,“ uvedl Nurse, který město poprvé navštívil v roce 1981, kdy se v zimě vydal na tříhodinou cestu autobusem z Prahy do Brna, aby navštívil Mendelovo muzeum a hrob. Od té doby byl ve městě ještě několikrát. Mendel podle něj ve svém rodné zemi není oslavován, jak by si zasloužil. „Nevím, proč tomu tak je, protože je jedním z největších vědců všech dob,“ dodal Nurse.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *