Stará přátelství nikdy nerezaví

Trochu tajemný titulek tohoto příspěvku neskrývá nic jiného než dlouholetou úspěšnou spolupráci firmy RWA a šlechtitelské firmy SECOBRA, která v posledních letech akceleruje, a díky tomu můžeme všem pěstitelům ozimé pšenice nabídnout opravdu špičkové materiály, z nichž vám touto cestou představíme hezky podle abecedního pořádku první dva.

Z níže uvedených argumentů sami uvidíte, že jsme pomyslnou laťku nasadili hned zpočátku proklatě vysoko.

Asory

Kdo jste členem fanklubu odrůdy JB Asano a již jste netrpělivě čekali na přírůstek do rodiny, máte jej mít v odrůdě Asory, která po tatínkovi zdědila nejen potravinářskou kvalitu A, ale hlavně velice dobrou práci v sušších podmínkách. Je to odrůda s nadprůměrnou odnoživostí, ale zároveň s velice dobrou kompenzační schopností do produktivity klasu.  Maminka (odrůda Memory) v tomto případě vychytala tatínkovy neduhy a výrazně vylepšila mrazuvzdornost, stabilitu čísla poklesu a zdravotní stav. Registrace v ČR proběhla v roce 2019 a výsledky tuto odrůdu pasovaly do pozice nejvýnosnějšího nově registrovaného „áčka“ na trhu. Svou výsostnou pozici potvrdila odrůda i v rámci pokusů SDO, kde opět ve své kategorii dominovala. Své unikátní postavení potvrzuje Asory i v Německu, jako nejvýnosnější populační odrůda v kvalitě A (BSA 2019). Samozřejmě to se okamžitě projevilo na popularitě odrůdy u farmářů z řad našich západních sousedů. Co se týče vývoje množitelských ploch, Asory zaznamenala v Německu největší nárůst mezi lety 2018 a 2019 a momentálně okupuje třetí příčku v pořadí nejmnoženějších odrůd v roce 2020.

Barranco

Dnes již nenajdete zemědělce, jenž by se po několikaletých trpkých zkušenostech se suchem neptal na vhodnou odrůdu právě do těchto podmínek. My takovou „velbloudí odrůdu“ umíme nabídnout. Je to ozimá pšenice Barranco, která v Německu splňuje požadavky na E kvalitu a v posledních dvou letech 2018 a 2019, kdy bylo celé území našich západních sousedů zasaženo extrémním suchem, byla vyhodnocena v rámci státních odrůdových zkoušek (BSA) jako nejvýnosnější elitní materiál v celém sortimentu testovaných odrůd. Jedná se o klasovou odrůdu, která tvoří výnos počtem zrn v klasu a hodnotou HTZ. Díky velmi vysokému výnosovému potenciálu doporučujeme pěstovat při střední až vyšší intenzitě a počítat s kvalitativní dávkou N. Bonusem odrůdy je velice dobrý zdravotní stav, dobrá odolnost poléhání a výborná stabilita čísla poklesu.*

U Secobrů to zkrátka „šlape“, tak šťastný výběr…

Ing. Kamil Štípek, Ph.D.

RWA Czechia s r.o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *