Spotřeba biopotravin předloni stoupla o 19 %, růst zpomalil

Spotřeba biopotravin předloni meziročně vzrostla o 19 %. České domácnosti za ně zaplatily 5,26 miliardy korun. Zpomalil tak nárůst ze dvou předchozích let, kdy vždy překonal 30 %. Průměrná spotřeba na obyvatele vzrostla o 76 Kč na 492 Kč. Loňské údaje stát zveřejní za rok, uvedlo to v tiskové zprávě Ministerstvo zemědělství.

Podle majitele firmy PROBIO Martina Hutaře roste zájem o biopotraviny i při koronakrizi díky tomu, že se lidé více věnují svému zdraví a zdravému životnímu stylu. V kamenných prodejnách však není dostupná celá šíře sortimentu, proto je doprava až domů velkou výhodou. Podle Martina Hutaře je nyní trendem vařit rychle, ale zdravě. „Vyrábíme hotové směsi, lepkové i bezlepkové palačinky, špaldota, polévky, pohankový perník, ječné lívance, italské rizoto, kuskus a podobně. Zájem je také o mouky nebo kroupy,“ dodal.

Obrat českých společností na trhu s biopotravinami předloni činil 8,26 miliardy korun, meziročně se tak zvýšil o 18 procent. Vzrostlo také množství exportovaných biopotravin zhruba o 400 milionů Kč na přibližně tři miliardy Kč. Nejvíce biopotravin se prodalo v maloobchodě, kde šlo o 3,85 miliardy Kč, ve veřejném stravování se jich snědlo za 301 milionů, 302 milionů korun tvořil obrat z tzv. přímého prodeje, například z farem. V e-shopech si jich lidé koupili za 801 milionů korun. Podíl biopotravin na celkové spotřebě vzrostl na 1,52 procenta. Spotřeba ale stále nedosahuje tří procent, kterých chtělo dosáhnout ministerstvo zemědělství již v roce 2016.

„Struktura hlavních biopotravin je dlouhodobě stabilní. Největší zájem byl o kategorii Ostatní zpracované potraviny, které tvořily přibližně 43procentní podíl na maloobchodním obratu biopotravin. Nejčastěji šlo o kávu a čaj, ostatní zpracované biopotraviny, hotové pokrmy včetně dětské výživy a doplňky stravy. Další nejčastěji nakupované biopotraviny jsou ovoce a zelenina (17 %) a mléko a mléčné výrobky (16 %),“ uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Podle zprávy ministerstva vzrostl předloni meziročně evropský trh s biopotravinami o více než osm procent, dosáhl tak 45 miliard eur (1,17 bilionu korun). Největší podíl prodaných biopotravin má dlouhodobě Dánsko, kde jde o 12,1 procenta, následuje Švýcarsko s 10,4 procenta a Rakousko s 9,3 procenta.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *