Slunečnici se letos v Žabčicích dařilo

Polní den v Žabčicích by byl zbytečně nazvaný Slunečník, kdyby účastnici nemohli obdivovat hybridy slunečnice, kterým se letos opravdu dařilo. Obrovský habitus rostlin se podobal rostlinám slunečnice, jaké se vyskytují na Slovensku v okolí Dunaje. Rostliny tam mají kvůli písčitým půdám trošku těžší start vegetace a podzemní voda se nachází místy až ve dvou metrech. Rostliny začínají narůstat, až se k ní dostanou.

Jako první představil RNDr. Ondřej Skala z firmy Syngenta Czech, s. r. o., novou posilu týmu společnosti pro technickou podporu – Ladislava Reža. Dále se věnoval ranému hybridu slunečnice NK Brio, který na jaře rychle vytváří mohutný kořenový systém a díky tomu dosahuje dobrých výnosů. „Odrůda disponuje vysokou olejnatostí a dobře  odolává houbovým chorobám. V nabídce společnosti Syngenta je již mnoho let a díky svým kvalitativním vlastnostem je jedním z nejpěstovanějších hybridů slunečnice v Evropě. Může dosáhnout obsahu oleje i nad 50 %,“ zdůraznil Ondřej Skala. SY Edison je vhodný do suchých podmínek, obsahuje gen odolnosti vůči plazmopoře. SY Duomo je klasická higholeic odrůda, obsah kyseliny olejové se blíží 90 %. Nabídku hybridů zejména na Slovensku doplňuje středně raný hybrid Subaro.

Hybridy s clearfield technologií

Hybrid NK Neoma je imazamox rezistentní verzí hybridu NK Brio. Je vhodný pro pěstování v technologii Clearfield s použitím herbicidu Listego. SY Diamantis je hybrid s normálním typem oleje pro Clearfield technologii. Vyšší hybridní odrůdou v portfoliu je Talento, patří spíše k ranějším materiálům. Hybrid SY Bacardi je vhodný pro pěstování v technologii Clearfiled Plus. „Má zvýšenou odolnost vůči účinné látce imazamox, a to i v případě aplikačních chyb, jako jsou dvojité přejezdy a podobně,“ řekl zástupce společnosti Syngenta, nedoporučil však vyšší výsevek, kvůli možnosti poléhání. Středně raný hybrid SY Neostar dosahuje podle Ondřeje Skaly velmi dobrých vlastností ve všech podmínkách pěstování. Doporučil však hlídat výskyt hlízenky na úboru i na stonku. Novinkou v portfoliu slunečnice je středně raný hybrid SY Gracia, spadá do segmentu Clearfield® Plus odrůd s vysokým obsahem kyseliny olejové. Podle zástupců Syngenta stojí tento hybrid za vyzkoušení.*

Více informací naleznete v aktuálním vydání týdeníku Zemědělec (č. 39/2019, str. 22).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *