Škůdci mohou potrápit i v nové sezóně řepky

Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) se mimo jiné zabývá intenzivně poradenstvím ozimé řepky. Jak v rámci výstavy Naše pole informoval Ing. Roman Hnilička, Ph.D., poradce SPZO, v nových zásevech ozimé řepky budou velké problémy dělat živočišní škůdci, zejména dřepčík olejkový.

Dřepčík nalétává do porostů celý podzim a jeho škodlivost zasahuje až do zimy. Na rozdíl od jiných škůdců má diapauzu v létě a je aktivní celý podzim až do zimy, někdy i brzy na jaře. Období, kdy je proti němu třeba ošetřovat, je proto rozvleklé a aktuálně povolené pyretroidy jsou pro tyto účely méně vhodné z důvodu krátké doby působení a nutnosti opakovaných ošetření. Snížená možnost střídat různé skupiny účinných látek je podle Ing. Josefa Škeříka, CSc., taktéž poradce Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin, také předpokladem vzniku rezistentních populací dřepčíka. Z tohoto důvodu svaz podal žádost o registraci dalšího přípravku s účinnou látkou indoxacarb s jiným mechanismem působení (indoxacarb je již registrovaný proti blýskáčkovi řepkovému, šlo by tedy o rozšíření registrace do této olejniny).

Dalším škůdcem, jehož závažnost v řepce roste, je zápředníček polní. Proti tomuto škůdci není aktuálně dostupný žádný přípravek na ochranu rostlin (v registru je uvedena pouze základní látka Kopřiva). Podle Ing. Škeříka se poměrně značně rozšiřuje, varování přichází i ze Slovenska, kde zaznamenali i 70 housenek na jednom listu. Svaz proto zažádal o registraci účinné látky acetamiprid (například v přípravku Mospilan 20 SP) proti tomuto škůdci. Další žádost SPZO cílí na rozšíření registrace přípravku Transform (sulfoxaflor) proti mšicím.

V letošním roce ovlivní nové zásevy řepky opožděná vegetace a pozdější sklizeň předplodin. Přesto by si podle Ing. Hniličky měli pěstitelé pohlídat termín setí ozimé řepky tak, aby se podle oblastí pohyboval mezi 20. až 25. 8.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *