První výskyty imag zavíječe kukuřičného ve světelných lapačích

Na řadě lokalit Moravy a Polabí byla ve 24. týdnu dosažena míra sumy efektivních teplot (SET), která signalizuje první výskyt motýlů. To potvrzují i záchyty imag zavíječe kukuřičného ve světelných lapačích v Oblekovicích (okr. Znojmo), Jiříkovicích (okr. Brno-venkov) a Uherském Ostrohu (okr. Uherské Hradiště). Při přetrvávajícím teplém průběhu počasí dojde v horizontu dvou týdnů k vrcholu náletu a kladení vajíček. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Pro signalizaci výskytu zavíječe kukuřičného je možné využít také feromonové lapáky, které se ale příliš neosvědčily. Další možností je vizuální kontrola porostu kukuřice a zjišťování výskytu prvních snůšek vajíček přímo na spodní straně listu. Jde však o velmi pracnou metodu (obzvláště v porostech bez pravidelných výskytů). Pro vhodné načasování efektivního ošetření tak mohou podle portálu pomoci údaje z prognostického modelu SET a záchyty ze světelných lapačů.

Jak uvádí zpráva zveřejněná na portálu, optimální termín pro aplikaci přípravku na ochranu rostlin je sedm až deset dní po vrcholu letu imag. Signalizace ošetření by tak na Moravě a v Polabí mohla připadnout na počátek července. Registrované jsou přípravky s kontaktním účinkem ze skupiny pyretroidů nebo lze využít i alternativu nechemické ochrany s živým parazitoidem droběnkou Trichogramma, která se používá buď ve formě kapslí zavěšením přímo na rostlinu, nebo pomocí letecké aplikace. Samičky této vosičky kladou vajíčka do vajíček zavíječe, kde se vyvíjí. Samičky nové generace pak vyhledávají nové snůšky vajíček zavíječe, a tak během roku může dojít k vývoji několika generací parazitoida, popisuje portál.

Aktuální výskyty včetně výstupu prognostického modelu je možné najít na Rostlinolékařském portálu v informacích o zavíječi kukuřičném.

Zpráva uvedená na portálu také připomíná, že v loňském roce byla potvrzena dvougenerační populace zavíječe kukuřičného v teplých oblastech jižní Moravy. Napadení kukuřice druhou generací zavíječe má prozatím z hospodářského hlediska malý význam, potvrzená bivoltinní populace však vytváří solidní základ pro škodlivost v budoucích letech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *