První škodlivé výskyty vajíček kohoutka

V průběhu 15. a 16. týdne byly detekovány škodlivé výskyty vajíček kohoutků v porostech obilnin v okrese Břeclav. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

První vajíčka kohoutků byla ve slabé intenzitě detekována již 1. 4. na řadě lokalit v různých nadmořských výškách (od 170 do 470 m n. m.). Škodlivý výskyt byl pak již 6. 4. zjištěn v katastru Bulhary na Břeclavsku. Vajíčka byla detekována v porostech ozimého ječmene. Na Kyjovsku dokonce dosáhl počet až na pět kusů na odnož (práh škodlivosti je 0,4 ks/odnož). První významná poškození líhnoucími se larvami se očekávají v teplejších oblastech za 10–14 dnů. V minulém roce bylo na řadě lokalit patrné úplné vybělení porostů vlivem plošného skeletování listové plochy, uvádí dále portál.

Přináší informace také o ochraně. Ošetření se proti kohoutkům do nedávna ani při překročení prahu škodlivosti běžně neaplikovalo, ale již v roce 2017 byly v souvislosti s měnícími se klimatickými podmínkami zaznamenány extrémní výskyty v teplejších oblastech Moravy a na okraji Vysočiny. Navíc se dospělci červencové generace kohoutků stěhovali hromadně do porostů kukuřice, kde způsobovali znatelné poškození listů skeletováním, které pak prohlubovalo celkové poškození rostlin kukuřice dospělci bázlivce kukuřičného.
K prohloubení škod může přispět i stále trvající deficit srážek a stres ze sucha, který trvá na většině území ČR. Aktuální informace o situaci v porostech obilnin lze sledovat v Mapách výskytu nebo v modulu Aktuální výskyty v okrese.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *