Protein jako klíč pro stresové podmínky?

Výzkumníci na univerzitě v Riverside v Kalifornii identifikovali protein pro kontrolu růstu rostlin. Protein IRK byl nalezen náhodou v kořenových buňkách huseníčku při výzkumu buněčného dělení a rozšiřování rostlinných buněk. Informoval o tom v nejnovější zprávě spolek pro podporu a rozvoj biotechnologií BIOTRIN, z. s.

Podle Jaimie Van Normanové, vedoucí výzkumu a asistentky působící na Institutu Integrative Genome Biology, je přítomnost IRK proteinu důležitá pro kořeny rostlin. Přijímají díky němu signál, který říká buňkám, aby se nerozdělovaly. „Tento objev nám dává další množnost, jak kontrolovat růst rostlin,“ říká Van Normanová.

Tento výzkum je důležitý nejen z hlediska zabezpečení dostatku plodin a potravin, ale také proto, že kořeny byly historicky méně studovány než nadzemní části rostlin. Van Normanová  se domnívá, že je to pravděpodobně kvůli relativně nepřístupné povaze kořenů. Kořeny jsou však rozhodující pro přežití rostlin a pro produkci nadzemních částí rostliny, jako jsou listy, květy a plody. Proto je pochopení jejich funkce a vývoje rozhodující ve snaze zlepšit produktivitu plodin.

Výzkum ukazuje, že vypnutím genu produkujícím IRK dojde ke zvýšení počtu rozdělení kořenových buněk rostliny. „Buňky navíc“ mohou vést k větším kořenům a pravděpodobně i rostlinám, které lépe přijímají živiny z půdy a více se rozrůstají. Výzkumná skupina nyní doufá, že pochopí, zda větší kořeny přežijí lépe stresové podmínky, mezi které patří sucho a vysoká úroveň zasolení půdy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *