Proč a jak na jaře regulovat řepku

Jaro znamená pro řepku olejku období rychlého prodlužovacího růstu, dochází při něm k redukci větví a květních pupenů, které jsou zásadní pro tvorbu výnosu. V posledních letech jsme se párkrát setkali s takovým průběhem počasí, že nedostatek srážek přivedl řepku olejku do stresu ze sucha. Na nás je, abychom správně vyhodnotili situaci, v jaké se porost řepky právě nachází, a nabídli mu takovou péči, jež mu pomůže dostat se do takové kondice, ve které co nejlépe odolá negativním vlivům. Určitě bychom neměli opomenout provést regulaci řepky olejky přípravkem Toprex. Proč zrovna Toprex?

Toprex dokáže svým vlivem na hormonální hospodaření řepky změnit její vzhled (habitus), zlepšit strukturu porostu a posílit odolnost rostlin vůči suchu v období zrání. Je všeobecně dokázáno, že při správném použití regulátoru růstu na jaře zkrátíme výšku rostlin v průměru o 10–20 cm. Tím výrazně snížíme riziko poléhání, omezíme sklizňové ztráty a urychlíme sklizeň v průměru o 20 %. Nižší výška porostu umožní lepší přístup světla, aktivují se lépe listové pupeny k tvorbě postranních větví. Zároveň je nižší porost lépe větrán, nedochází k tak velkému hromadění etylénu. Zpomaluje se stárnutí porostu, omezuje se předčasný opad šešulí a snižuje se výskyt houbových chorob.

Synchronizace kvetení

Přípravek Toprex výrazně zlepšuje architekturu porostu. Po jeho aplikaci dochází k narušení apikální dominance, jež spolu se světlem podporuje růst většího počtu větví a šešulí. Je prokázáno, že Toprex přispívá k synchronizaci kvetení. Kvetení je homogennější a zrání šešulí je mnohem vyrovnanější.

Ochrana před houbovými chorobami

Toprex chrání řepku před houbovými chorobami, především fomovou hnilobou. Zdravé stonky řepky jsou pak zárukou delší vegetace, lepšího příjmu a využití živin. Řepka v době dozrávání tvoří denní přírůstky semen v hodnotě přibližně 50 kg/ha, proto je tak důležité prodloužení doby vegetace.

Lepší hospodaření s vodou

Kromě pozitivního vlivu na architekturu porostu, jež přispívá k navýšení výnosu, napomáhá Toprex k lepšímu hospodaření porostu s vodou. Rostliny ošetřené tímto přípravkem mají mohutnější a delší kořeny, které dokážou přijímat vodu z větší hloubky.

Slabé řepky i sucho

Toprex je vhodný i pro použití na slabé řepky a za sucha. Toto je jeho výhoda oproti čistým azolovým přípravkům. Navíc je Toprex v dávce 0,35 l/ha možné kombinovat i s 10 kg/ha močoviny. Je prokázáno, že tato kombinace má synergický efekt a napomáhá k navýšení výnosotvorných prvků.

Pokud aplikaci provedeme při výšce řepky olejky 10–15 cm, podpoříme větvení. U řepky vysoké 30–40 cm zpevníme a zkrátíme stonek. Toto pomůže při zamezení poléhání, usnadní sklizeň a omezí ztráty na výnose.

Nepostradatelný specialista

Proč je Toprex již dlouho považován za nepostradatelného specialistu při jarní regulaci řepky?

Ti, kteří mají zkušenosti s tímto přípavkem, měli možnost se přesvědčit o jeho vynikajících přednostech, jež jsou dány skvělou kombinací dvou dokonalých účinných látek: fungicidu difenoconazole a regulátoru růstu paclobutrazol. Difenoconazole redukuje fomovou hnilobu a má účinek i na Cylindrosporium, Alternarii a Sclerotinii. Paclobutrazol je silný růstový regulátor. Omezuje prodlužovací růst, podporuje růst a vývoj úžlabních pupenů (větvení), posiluje fotosyntetický aparát a přispívá k rozvoji kořenové soustavy i za sucha. Spojení obou účinných látek v podobě přípravku Toprex zajišťuje synchronizované kvetení a rovnoměrné dozrávání šešulí. Toprex znamená pro agronoma zdravý porost řepky s vyšším výnosem.

Ing. Renata Salavová

Syngenta Czech s. r. o.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *