Pravidelné setkání nad bramborami

Firma EUROPLANT šlechtitelská spol. s r. o., pravidelně na veletrhu Techagro prezentuje segment bramborářství. Tato společnost působí v České republice od roku 1997 a za dobu své činnosti se u nás stala jednou z největších firem, působících v oblasti množení a prodeje sadbových a prodeje konzumních brambor. V roce 2017 obchodovala téměř s 85 odrůdami svého sortimentu.

Mezi novinkami ve velmi raném segmentu konzumních brambor zdůraznil jednatel společnosti Europlant Jiří Procházka odrůdu Corinna (B), která by mohla být konkurenceschopná k rychlým odrůdám. Zastavil se dále u odrůd Glorietta (A), jež splňuje nejpřísnější kritéria typické luxusní salátové odrůdy, Albertine (B) i Red Sonia (B) se sytě červenou barvou slupky. Zajímavou odrůdou pro řadu pěstitelů by mohla být podle Jiřího Procházky též velmi raná novinka Sanibel (B), která se objeví letos ve zkouškách.

Z raných konzumních brambor upozornil jednatel zejména na odrůdu Julinka (B), českou odrůdu vyšlechtěnou ve spolupráci s firmou Sativa Keřkov, a. s. V sortimentu poloraných konzumních odrůd brambor vyzdvihl salátovou odrůdu Montana (AB), která zaujme vyrovnanou velikostí hlíz i vhodností na dlouhodobé skladování. Zajímavou odrůdou by mohla být také červenoslupká Ramona (A) se sytě žlutou dužninou a vysokou konzumní kvalitou. Mezi další důležité odrůdy poloraného sortimentu patří například Madeira (B), dobře pratelná a velmi výnosná odrůda, Annalena (AB), náhrada již restringované odrůdy Baccara, či Bernina (AB) s většími hlízami a vysokými výnosy pratelných hlíz.*

Další informace přináší týdeník Zemědělec – příloha Techagro.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *