Polní Dny ve znamení novinek

Conviso One, Capreno a Husar Star, novinky, které firma Bayer, s. r. o., představila v rámci tradičních polních dnů v Senici na Hané a Libčanech, spojuje účinná látka thiencarbazone. Ta posiluje účinnost produktů na trávovité a dvouděložné plevele a rozšiřuje plevelné spektrum. Vedle novinek v ochraně rostlin mohli návštěvníci zamířit také do odrůdové sekce, kde zástupci firmy Bayer představili čtyři hybridy ozimé řepky – DK Expansion, DK Exotter, DK Exlibris a DK Exception.

Jednou z novinek, kterou si již v letošním roce mohli pěstitelé vyzkoušet, je Conviso Smart technologie, vycházející ze spolupráce firem Bayer a KWS Osiva, s. r. o. Tento systém je založen na odrůdách cukrové řepy Conviso Smart plně tolerantních k herbicidu na bázi ALS inhibitorů – Conviso One (foramsulfuron 50 g/l, thiencarbazone-methyl 30 g/l). Conviso One je širokospektrální herbicid určený proti trávovitým a dvouděložným plevelům prozatím v KWS Conviso Smart odrůdách řepy. Vedle široké škály i obtížně hubitelných plevelů dokáže spolehlivě likvidovat také plevelné řepy klasických odrůd i z půdní zásoby. Účinek vykazuje kontaktní i reziduální – zhruba dva až tři týdny. Podle zástupců firmy Bayer se aplikuje optimálně dvakrát v dávce 0,5 l/ha, a to s odstupem minimálně deset dní. Standardním doporučením se letos stal přídavek adjuvantu Mero v dávce 0,5–1 l/ha podle voskové vrstvy na listech merlíků.

Pro zdárný růst a vývoj další plodiny, které patřil jeden z pokusných bloků, tedy kukuřice, je nezbytně nutné odstranit konkurenci plevelů. Novinkou pro postemergentní ošetření této plodiny je herbicid Capreno. Ten obsahuje dvě účinné látky s odlišným mechanismem účinku – tembotrione (345 g/l) a thiencarbazone (68 g/l), jejichž působení se překrývá a aktivně přispívá k prevenci vzniku rezistence, zejména u merlíků, rdesen, laskavců, heřmánků, trávovitých plevelů a dalších. Jak uvedl Ing. Josef Suchánek ze společnosti Bayer, přípravek bude vhodný do osevních postupů s vysokým zastoupením sulfonylmočovin, neboť obsahuje účinnou látku ze skupiny HPPD inhibitorů. Aplikace bude možná v dávce 0,25–0,29 l/ha společně se 2 l/ha adjuvantu Mero, a to v širokém aplikačním intervalu již od dvou listů kukuřice, informoval dále řečník.

Nové produkty nalezli návštěvníci také v rámci herbicidní ochrany ozimé pšenice. Letošní novinkou je především Husar Star (iodosulfuron 30,8 g/kg, thiencarbazone 24,1 g/kg), který je určen pro řešení chundelky metlice, lipnice, jílků a ovsa s rozšířeným spektrem dvouděložných plevelů. Jeho výhodou je možnost aplikace v OP II. stupně zdrojů vod.

Firma Bayer díky akvizici společnosti Monsanto přináší též inovace v oblasti osiv ozimé řepky. V Libčanech se návštěvníci mohli seznámit zhruba s polovinou nabídky, tedy čtyřmi hybridy Dekalb (DK Expansion, DK Exotter, DK Exlibris a DK Exception). Ty obecně podle zástupkyně firmy Bayer Marie Požárové disponují dobrým zdravotním stavem, zimovzdorností a odolností vůči pukání šešulí, předností je i jejich výnosový potenciál.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *