Polní den Selgenu představil nové odrůdy

Za hojné účasti pěstitelů se 28.června uskutečnil na Šlechtitelské stanici ve Stupicích polní den akciové společnosti Selgen, jemuž předcházel seminář věnovaný představení nových odrůd v sortimentu největší české šlechtitelské firmy.

Jak na úvod setkání informoval generální ředitel společnosti Ing. Ladislav Rosenberg, v současné době má Selgen a.s. v České republice povoleno 74 odrůd a může se chlubit také 110 registracemi v zahraničí. Jak dále ing. Rosenberg poznamenal, i přes stálý pokles množitelských ploch se odrůdy Selgenu pěstují na jejich více než jedné polovině. Připomenul též, jak je pro pěstitele důležité setí certifikovaného osiva, které zaručí odrůdovou čistotu a dobrý zdravotní stav porostů.
Společnost Selgen a.s. každoročně uvádí na trh novinky. Jsou to jak odrůdy vyšlechtěné přímo společností Selgen a.s., tzn. že pochází z jedné z šesti šlechtitelských stanic firmy, tak jsou to zahraniční odrůdy, které na našem trhu firma Selgen a.s. zastupuje.
Těmi nejčerstvějšími novinkami v nabízeném sortimentu odrůd jsou dvě odrůdy ozimé pšenice, které představili odborníci ze Šlechtitelské stanice ve Stupicích. Ozimou pšenici Sulamit vyšlechtěnou přímo ve Stupicích, představila ing. Alena Hanišová, která společně se svými kolegy převzala z rukou ředitele poděkování za práci vedoucí ke vzniku této nové odrůdy.
Jak ing. Hanišová informovala, Sulamit je potravinářská odrůda ozimé pšenice s pekařskou jakostí E. Velkým kladem této odrůdy je stabilita hodnot ukazatelů jakosti v různých ročnících i na různých lokalitách. V hodnocení ÚKZÚZ vynikala tato odrůda vysokým objemem pečiva a i u všech ukazatelů jakosti vyhověla požadavkům elitní třídy jakosti. Dalšími přednostmi odrůdy Sulamit jsou dobrá odolnost k porůstání zrna v klase a vysoké číslo pádu.
O další novince, odrůdě Drifter, hovořil dr. Pavel Horčička, další z odborníku ze stupického týmu úspěšných šlechtitelů. Ozimá pšenice Drifter, vyšlechtěná firmou Nickerson, kterou Selen na českém trhu zastupuje, je odrůda s pekařskou jakostí A, kterou charakterizují velmi vysoké výnosy. V pokusech ÚKZÚZ překonávala tato odrůda ostatní odrůdy ve výnosu v průměru o 10 %. Drifter je pozdní odrůda, s dobrou odolností k poléhání a střední odolností ke všem významným odrůdám. Její předností je dobrá mrazuvzdornost a odolnost k vyzimování.
Zmíněné dvě odrůdy, to jen malá část toho, co šlechtitelé společnosti na polním dnu představili. Pěstitelé mohli přímo na pozemcích porovnat odrůdy většiny plodin, které Selgen a.s. šlechtí, tzn. odrůdy ozimé a jarní pšenice, jarního a ozimého ječmene, žita, ovsa, tritikale, hrachu, pelušky a bobu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *