Pod dohledem čedičových vrcholů

Polní den pod Ranou je již tradičním setkáním pěstitelů pšenice kolekcí odrůd společnosti VP Agro, spol. s r. o., a Saatbau Česká republika s. r. o. Na pozemcích dobroměřického zemědělského družstva měli účastníci polního dne možnost zhlédnout devatenáct odrůd ozimé pšenice pořádajících firem.

Úvod odrůdových pokusů patřil letošní novince ozimé pšenici RGT Cesario (B), která v rámci registračních pokusů ukázala svůj vysoký výnosový potenciál (110 % v neošetřené variantě a 104 % v ošetřené, ÚKZÚZ 2015–2017, raný sortiment). Podle Ing. Jakuba Řičaře, obchodního zástupce a poradce pro střední a severní Čechy firmy VP Agro, tato odrůda disponuje také velmi dobrým zdravotním stavem, díky krátkým rostlinám i odolností k poléhání a velmi dobrou mrazuvzdorností. Výnos tvoří spíše hustotou porostu, doplnil řečník.

RGT Premiant (E), následující odrůda, kterou společnost VP Agro uvedla na trh v loňském roce, je zajímavý svým původem – rodiči jsou známé odrůdy Bohemia a Bodyček, dávající potomkovi do vínku výbornou mrazuvzdornost. Kombinace mrazuvzdornosti a vysoké jakosti jej do lokality severozápadních Čech, tedy místa konání polního dne řadí jako vhodnou odrůdu. Vedle řady dalších odrůd firmy VP Agro stojí za pozornost také vlajková loď sortimentu RGT Reform (A). Ten oslovuje široký okruh pěstitelů zdařilou kombinací vysokého výnosu, stabilní kvality a velmi dobrého zdravotního stavu listové plochy i klasu, připomněl Ing. Řičař.

Firma Saatbau založila prezentaci odrůd na osmi materiálech. Novinkou sortimentu je odrůda Advokat (A/B), která podle Ing. Zdeňka Šnejdara, zástupce společnosti Saatbau, zaujme možností setí po obilnině, dobrými agronomickými vlastnostmi i vysokou odolností k poléhání a komplexní vysokou odolností k listovým chorobám. Doplnil, že kvality A lze u této odrůdy docílit posledním kvalitativním hnojením.

Sortiment firmy Saatbau opouští v pokusech pro letošní rok ještě zařazená odrůda Tacitus (A). Její nástupkyně s podobně znějícím jménem Balitus (A) do určité míry naplňuje podle Ing. Šnejdara tři základní kritéria, na kterých je založena oblíbenost u pěstitelů – zasít, pohnojit a sklidit. Poměrně dobrou odolnost vykazuje proti přísuškům i mrazu, z hlediska ochrany stačí jeden zajišťovací fungicid, uvedl průvodce s tím, že odrůda je zařazena do výběru Penam doporučuje.*

Více informací přináší týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *