Pěstitelé mají kvůli loňské nadúrodě problémy s odbytem jablek

Pěstitelé jablek mají kvůli loňské mimořádné úrodě velké problémy s odbytem jablek. Ve skladech jim k prvnímu lednu leželo téměř 50 000 tun jablek, což bylo meziročně o 57 %více.

Na odbyt nejdou zejména podzimní odrůdy, kterých je ve skladech ještě asi 7000 tun, zatímco loni již byly tyto odrůdy téměř vyprodány. Uvedl to tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
„V obchodní síti se v posledním čtvrtletí loňského roku prodalo necelých 13 000 tun českých jablek, což bylo meziročně o 49 procent méně,“ uvedl Ludvík. Důvodem je především nadúroda v neintenzivních sadech, kterou spotřebitelé využili k značnému samozásobení. Podle Ludvíka celková sklizeň jablek loni vzrostla téměř o tři čtvrtiny na asi 455 000 tun. Přesto by se podle něj neměla opakovat situace z roku 1997, kdy pěstitelé museli přes 25 000 tun jablek dát na mošt nebo do odpadu a ovocnářství tak utrpělo téměř čtvrtmiliardovou ztrátu. „Tehdy byl hlavní příčinou problémů mimořádný dovoz. Nyní je dovoz jablek na nejnižší úrovni za poslední léta,“ uvedl.
Pokud se podaří skladovatelům udržet patřičnou kvalitu, budou podle něj česká jablka na trhu i v květnu a červnu, což v minulých dvou letech nebylo. Nevyloučil však, že část jablek, zejména podzimních odrůd, i tak skončí v moštu. Maximálně by to podle tajemníkova odhadu mohlo být 10 000 tun. Přebytek jablek na trhu se již projevil na farmářské ceně, která v loňském posledním čtvrtletí klesla meziročně téměř o čtvrtinu k šesti korunám za kilogram. Nižší realizační ceny by však podle Ludvíka neměly způsobit krach ovocnářských podniků, ale odrazí se v jejich nižších investicích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *