Oslavy na počest genetika Mendela

Brno letos slaví 190 let od narození významného vědce a opata augustiniánského kláštera na Starém Brně Gregora Johanna Mendela, který si díky objevení zákonů dědičnosti vysloužil své místo v historii jako otec genetiky. Proslavil se jako autor tří genetických zákonů, které se uplatňují jak při křížení a šlechtění rostlin a živočichů, tak v medicíně.

Oslavy v Brně zahájil starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec slavnostním požehnáním Mendelovy tramvaje. „Ochraňuj všechny, kdo budou používat tuto tramvaj. Řidičům dej postřeh, odvahu a ohleduplnost a ti, kteří cestují, ať dosáhnou bezpečně svého cíle,“ pronesl Martinec a pokropil vůz svěcenou vodou. Tato speciální tramvaj bude jezdit po celém Brně a cestující se v ní dozví fakta o zakladateli genetiky.
Na výročí Mendelova narození dvacátého července budou z brněnského orloje padat dokonce speciální zelené kuličky připomínající semena hrachu, se kterým Mendel experimentoval.
Součástí akce Mendel 190 je prestižní přednáškový cyklus Mendel lectures. Do Brna přijedou světoznámí vědci z oboru genetiky, kteří budou přednášet pro veřejnost, jde o nositele Nobelovy ceny za medicínu Jamese Watsona, který je jedním z objevitelů DNA, Guntera Blobela a Tima Hunta, kteří mají Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *