Ohnout se a podívat se ke kořenům

Nejen o chorobách na kořenech a bázích rostlin, které nejsou na první pohled zřejmé, ale nevyplatí se je podceňovat, byl včerejší předjarní seminář poradenské společnosti N. U. Agrar, s. r. o. Zaplněný sál ve Větrném Jeníkově dával tušit, že půjde o kvalitní akci, navíc s účastí německého odborníka dr. Hanse Georga Schönbergera.

Podle dr. Schönbergera je třeba rostliny ošetřit ještě před tím, než na nich rozeznáme viditelné symptomy. Pak už totiž bývá na použití fungicidních přípravků pozdě. Většina v současnosti používaných fungicidů je bazipetální, to znamená, že rostlinami putují směrem nahoru. Nová skupina přípravků, které se mohou pohybovat rostlinami i směrem dolů, se nazývá carboxamidy.

Dr. Schönberger prezentoval, jakým způsobem je možné předcházet kořenovým chorobám a jak je hubit. U obilnin se setkáme s  černáním pat stébel, stéblolamem, kořenomorkou a stonkovými fuzárii. V řepce dělá problémy Verticillium a i k nám rozšířená nádorovitost košťálovin, v kukuřici jsou to Rhizoctonia a fuzária. V cukrovce škodí Rhizomania a Rhizoctonia. Pro všechny choroby na kořenech a bázích rostlin platí, že je potřeba se ohnout a podívat se.*

 

Doporučení dr. Schönbergera, jak ošetřovat, případně předcházet těmto chorobám najdete na stránkách Zemědělce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *