Odrůdy vhodné k výrobě piva i pečiva

Před začátkem vegetační sezóny je často tím nejtěžším úkolem vybrat správnou odrůdu, která se snadno přizpůsobí půdním a klimatickým podmínkám stanoviště. Výběr vhodné odrůdy ulehčil polní den společnosti Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o., která představila novinky i stálý sortiment odrůdy ozimé pšenice, jarního ječmene i hrachu setého ve šlechtitelské stanici Plant Select v Hrubčicích.

V rámci akce zhlédli účastníci odrůdy ozimé pšenice od nejranějších po pozdní, k vidění byly jak odrůdy nejvyšší potravinářské jakosti, tak odrůdy krmné i jarní přesívkové. Kromě stálého sortimentu jarního ječmene zaujala návštěvníky rovněž nová odrůda Laudis 550 i ozimá pšenice Nordika nebo připravovaná Frisky, která dosáhla nejvyššího výnosu po dvou letech registračních zkoušek v České republice. V roce 2014 byla registrována i polopozdní ozimá pšenice Tilman, která byla díky výborným pekařským parametrům zařazena do kategorie kvality A.

Nové odrůdy ozimé pšenice

  •  Nordika

Jako první představil Ing. Tomáš Nováček, hlavní šlechtitel šlechtitelské stanice Plant Select Hrubčice, poloranou krmnou odrůdu ozimé pšenice Nordika, která byla vyšlechtěna přímo v Hrubčicích. Je vhodná i do sušších oblastí. Lze ji pěstovat také po obilnině a snáší i pozdní setí.

  • Tilman

Polopozdní odrůda Tilman byla registrována v letošním roce. Má pekařskou kvalitu A a je podle zástupců Limagrain odolná vůči poléhání. Vyznačuje se velmi dobrým zdravotním stavem.

  • Frisky (NIC08-4108-SB)

Zástupce společnosti rovněž představil odrůdu Frisky, která je prozatím v registračních zkouškách. Frisky je odrůdou s velmi vysokou objemovou hmotností, se středně vysokou hodnotou Zelenyho testu, středním obsahem dusíkatých látek a stabilním pádovým číslem.

Pro výrobu Českého piva

„Loni zaregistrovaná odrůda jarního ječmene Laudis 550 byla vyšlechtěna na šlechtitelské stanici Plant Select v Hrubčicích. Jde o českou odrůdu s výběrovou sladovnickou kvalitou, doporučenou pro výrobu Českého piva, kterou preferuje společnost Sladovny Soufflet ČR,“ informoval Ing. Petr Svačina, autor řady úspěšných odrůd ječmene ze ŠS Plant Select Hrubčice. Laudis 550 je v letošním roce také v provozním zkoušení společností Plzeňský Prazdroj a Heineken Slovensko Sladovne*.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *