Odhad škod mrazem se ještě vyvíjí

Jarní mrazy v letošním roce ve významné míře poškodily jak speciální, tak některé ostatní plodiny. Nejen v České republice, ale například také v sousedním Rakousku, kde první odhady nezvykle velkých škod hovořily o částce 200 mil. eur. Zeptali jsme se Ing. Aleny Stiborové, ředitelky Útvaru zemědělského pojištění České pojišťovny, jaké má informace k situaci v tuzemsku a jak probíhá likvidace škod.

Koncem dubna udeřily poměrně silné mrazy, které poškodily část kultur, jaké k tomu máte informace?
Rozsah škod byl opravdu velký, řada vinařů a ovocnářů nebude mít kvůli ztracené úrodě na růžích ustláno. Nejvíce postiženy byly vinice, ovocné sady, zelenina, ale také další plodiny. Na řadě lokalit byly škody totální. Právě rašící vinná réva je na mráz v tomto období velmi citlivá, stejně tak jako kvetoucí ovocné stromy či jahody. Nízké teploty dokáží poškodit i mák nebo cukrovou řepu. Zásadní škody jsou také na konzumní zelenině i přes to, že se pěstitelé snažili ochránit produkci některých druhů například zakrytím.

Máte již první odhad škody?
První odhady se začínají rýsovat, ale na konečné číslo je ještě brzy. Aktuálně ještě stále probíhají prohlídky nahlášených poškozených plodin. Plné ruce práce mají zejména likvidátoři na jižní Moravě a ve východních a středních Čechách. Pak to bude otázka dalšího vývoje, ve kterém bude hrát velkou roli průběh počasí. Z prvních odhadů již teď vyplývá, že škody na výnosech budou šplhat ke hranici 150 mil. Kč.*

 

Celý rozhovor si přečtete v Zemědělci č. 21, který právě vychází.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *