Od ledna ochránit integrovaně

Integrovaná ochrana rostlin je skupina opatření, která by měla vést k dlouhodobě účinné ochraně polních plodin proti škodlivým organismům. Od 1. ledna letošního roku je povinné v České republice uplatňovat zásady integrované ochrany tak, jak je stanoví evropské i české legislativní předpisy. Přitom je ale kladen důraz na to, aby nově zaváděný systém negativně neovlivňoval hospodaření podniků.

Podle definice je integrovaná ochrana systém hospodaření, který upřednostňuje nechemické metody ochrany rostlin a zároveň snižuje závislost na pesticidech. Podobně jako u systému Integrované produkce, který mohou dobrovolně využívat například producenti ovoce, je jádrem celého systému efektivní ochrana před chorobami, škůdci a pleveli, jež zajišťuje stabilní výnos a kvalitní produkci zemědělských produktů, při čemž je kladen důraz na snížení rizik dopadu vlivu pesticidů na lidské zdraví a životní prostředí.*

 

Více si můžete o zavádění integrované produkce přečíst v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec. 

Rozhovor na toto téma s doc. Ing. Evženií Prokinovou, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze najdete v únorovém časopisu Farmář.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *