Obilniny pro všechny směry využití

Společnost VP AGRO, spol. s r. o., ve svém zastoupení disponuje kolekcí pečlivě vybraných odrůd. Mezi novinky letošního roku patří ozimá pšenice RGT Cesario, ozimý ječmen Sonnengold, ozimé tritikale Cedrico a Tender PZO, ale také jarní tritikale Alambic a jarní ječmen Aligator.

V dubnu letošního roku získala tuzemskou registraci odrůda ozimé pšenice francouzského původu RGT Cesario (B). V rámci registračních pokusů ukázala svůj vysoký výnosový potenciál (110 % v neošetřené variantě a 104 % v ošetřené, ÚKZÚZ 2015–2017, raný sortiment), ale také odolnost k hodnoceným chorobám a díky krátkým rostlinám i k poléhání. Jak uvedl Ing. Petr Shejbal, vedoucí oddělení osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro, odrůda disponuje též velmi dobrou mrazuvzdorností, doporučoval by ji však do vláhově jistějších oblastí.

Segment ostatních obilnin přiblížila Ing. Marcela Shejbalová, manažerka zahraničního obchodu a marketingu osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro. Novinkou v oblasti šestiřadého ozimého ječmene je Sonnengold od nového šlechtitele Secobra Saatzucht. Němci jej popisují jako bezproblémový zdravý ječmen bez specifických pěstitelských požadavků. Oproti starší odrůdě Anja má podle Ing. Shejbalové vyšší HTZ a špičkovou odolnost proti vyzimování. Ozimé tritikale obohatila odrůda Cedrico, která by postupně měla nahradit Adverdo. V době registrace jak v Německu, tak v České republice šlo o nejvýnosnější materiál v sortimentu, disponuje také nejlepší odolností vůči poléhání. Vedle zrnového segmentu lze ozimé tritikale využít i pro sklizeň nadzemní hmoty. Historicky první registraci pro tyto účely získala odrůda Balu PZO, jejímž nástupcem je aktuálně nejvýnosnější ozimé tritikale od stejného bavorského šlechtitele Tender PZO. Vedle výkonu vyniká i odolností vůči poléhání.

Z portfolia jarních obilnin vyzdvihla Ing. Shejbalová novinku francouzského původu Alambic jako zástupce jarního tritikale a jarní ječmen Aligator. Zajímavostí je „letní“ tritikale Team PZO určené zejména na výsev v červnu po sklizni ozimé GPS. Botanicky jde však o jarní tritikale s možností využití i jako přesívky, a to díky tomu, že odrůda není citlivá na délku dne.

Pro úplnost lze zmínit i nabídku ozimé řepky, kde nalezneme dvě novinky – RGT Trezzor a RGT Jakuzzi. Od loňského roku je na trhu také zajímavá hybridní řepka Allison, která mimo jiné zaujme výkonem – jde o nejvýnosnější odrůdu v rámci registračních zkoušek i v SDO 2015–2017, doplnil Ing. Shejbal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *