O čtvrtinu nižší sklizeň brambor v Německu

Letošní sklizeň brambor bude v Německu podle aktuálních odhadů asi o 25 % nižší než v minulém příznivém roce. Důvodem je horko a sucho během růstu. Průměrný výnos se aktuálně pohybuje kolem 35 t/ha. Obdobně špatné výsledky měli zemědělci v Německu v roce 2003. Pokles produkce se očekává u dalších velkých evropských producentů brambor.

Informovalo o tom v tiskové zprávě německé spolkové ministerstvo pro výživu a zemědělství s tím, že konečný výsledek se od odhadu ještě může lišit, protože hlavní část sklizně stále probíhá. Uvádí také, že v minulém roce se sklidilo 11,7 mil. t brambor.
Podle předběžných údajů letos v Německu osázeli bramborami zhruba 250 200 ha polí, což se od minulého roku prakticky nelišilo. Největší podíl na této ploše má s 45 % Dolní Sasko, následuje Bavorsko (16 %) a Severní Porýní-Vestfálsko (13 %).
Ministerstvo v tiskové zprávě připomíná, že produkce brambor bude kvůli letnímu suchu a horku nižší také u ostatních významných severozápadních pěstitelů brambor (Francie, Velká Británie, Nizozemsko a Belgie). K tomu se připojuje velká poptávka zpracovatelského průmyslu po surovině na hranolky nebo chipsy. Z toho důvodu jsou ceny výrobců výrazně vyšší než loni, kdy byly mimořádně nízké. Sklizeň raných brambor nebyla nepříznivým počasím ovlivněna.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *