Novinky v portfoliu osiv řepky

Do sezóny 2021 vstupujeme s poměrně zajímavou prognostikou ceny komodity v řepce. Pro tuto sezonu přinášíme dvě zajímavé novinky, hybridy řepky SY Glorietta a SY Alix. Prvně zmíněná novinka SY Glorietta spadá do segmentu TuYV, tedy odrůd rezistentních k viru žloutenky vodnice. Hybrid SY Alix obohatí segment odrůd rezistentních na nádorovitost brukvovitých, v němž navazuje na úspěchy své předchůdkyně SY Alibaba.

Jistě také však stojí za zmínku, že i odrůdy ze stávajícího portfolia získaly významná ocenění za své výkony v sezóně 2020.

Zisky kvetou s SY Gloriettou

SY Glorietta

SY Glorietta

SY Glorietta

Nová TuYV rezistentní odrůda se ve svém sloganu opírá o výsledky pokusů pořádaných napříč republikou. Mimoto se v polských pokusech dostala do popředí zájmu, když v mnohých oficiálních pokusech dosáhla výnosové špice nejen z pohledu výnosu šešulí, ale i oleje. Jedná se o středně ranou hybridní odrůdu s vysokou odolností vůči vyzimování. Po několika sezonách mnohým pěstitelům letošní zima opět demonstrovala, že pro naše podmínky se tento parametr jednoznačně vyplatí sledovat.

Velmi dobře snáší také lokality s lehčími půdami, na nichž může porost během roku více zápasit s dostupností vody. SY Glorietta má rozumný podzimní vývoj a nemá tendence k předčasnému vybíhání. Na jaře se aktivuje středně raně. Při šlechtění se výrazně dbalo na parametr nepoléhavosti, kde dosahuje SY Glorietta velice dobrých výsledků. Také co se týče odolnosti vůči chorobám, si vede velmi dobře, a to i v případě verticillia, které nás potrápilo v několika minulých sezonách.

Nádorovitost, neboli s SY Alixem na poli

Slogan jasně napovídá, do jakých podmínek je tato odrůda určena. Výběr výkonného rezistentního hybridu k nádorovitosti brukvovitých (Plasmodiophora brassicae Wor.) patří k základní strategii v procesu ozdravení pozemků od tohoto patogenu bez ztrát na výnosu.  Hybrid SY Alix navazuje na úspěchy své předchůdkyně SY Alibaba, z níž vychází a kterou výkonnostně překonává. Má pomalejší start na podzim, proto jej doporučujeme sít ve standardním termínu. I tužší zimy jej nezaskočí a do vegetace vstupuje středně raně. Z pohledu regulace patří mezi málo náročné odrůdy, je nižšího habitu, což také podpoří vysokou míru nepoléhání. Stejně tak jako v případě SY Alibaby, má SY Alix vysokou míru odolnosti vůči Phoma lingam a celkově nabízí tato odrůda dobrý zdravotní profil.

Chraňte svoji úrodu řepky na infikovaných pozemcích nádorovitostí košťálovin zasetím rezistentních odrůd SY Alix nebo SY Alibaba!

Jak mohu zabránit infikaci svých pozemků:

  • pravidelnou a důslednou očistou mechanizace od půdy při přejezdech mezi poli,
  • důslednou likvidací brukvovitých plevelů v porostech, včetně výdrolu řepky,
  • optimální hodnotou pH půdy (pH 4,5–6,0 je optimální pro rozvoj patogenu),
  • zamezením nadměrného zamokření půdy (drenáž, neutužování půdy).

Co mohu dělat pro omezení rozvoje nádorovitosti na již zasažených pozemcích?

  • zařadit rezistentní odrůdy řepky (SY Alix, SY Alibaba),
  • správně likvidovat výdrol řepky a důsledně likvidovat brukvovité plevele,
  • udržovat optimální pH půdy a omezit faktory nadbytečně zvyšující zamokření půdy.

Když výnos, tak Aganos

V minulém roce jsme vám představili vítěze zkoušek ÚKZÚZ ve skupině hybridů testovaných v letech 2017–2019, hybrid Aganos. Jeho výnosové výsledky jsou úctyhodné po dobu všech tří let testování. V prvním roce dosáhl 114 % výnosu kontrol, ve druhém roce 117 % a ve třetím dokonce 122 %.


SY Glorietta – špičkový výnos šešulí i oleje.

Aganos dosáhl ve třetím roce 122 % výnosu kontrol.


Hned v prvním roce, kdy byl Aganos uveden na trh (2020), jím pěstitelé oseli více než 5000 ha. Tento hybrid prokázal v praxi vysokou odolnost k vyzimování a nejinak tomu je i v zimě 2020/2021. Jistě stojí za zmínku, že v roce 2020 Aganos vyhrál tříleté testování v rámci Seznamu doporučených odrůd, čímž doplnil svůj úspěch z předchozích let v rámci registračních pokusů ÚKZÚZ. Více snad už ani získat nelze. Snad jen, že se mu obdobně daří také na Slovensku. Aganos potvrdil svoji pověst odrůdy se stabilním výnosem a vysokou HTS i v minulém roce. Co dodat? Aganos je nositelem rezistence proti viru žloutenky vodnice a genu RLM 7 tedy odolnoti vůči Phoma lingam.

Z hlediska dynamiky růstu a vývoje se jedná o odrůdu, jež spadá do skupiny řepek s rychlejším podzimním vývojem. Proto jej můžeme doporučit také pro pozdější termíny výsevu. Navíc u odrůdy Aganos se nemusíme obávat podzimní tendence rostlin k přechodu z fáze přisedlé růžice do prodlužovacího růstu. Lidově tak lze říci, že Aganos „sedí a nevybíhá“. Po zimě spadá Aganos spíše k odrůdám s časnějším nástupem do vegetace. Dokáže tak lépe využít časně jarní vláhu ve svůj prospěch v sezonách se suchým jarem. Z hlediska kvetení spadá do skupiny středně raných odrůd. Dosahuje střední výšky a dosáhl velmi vysokého hodnocení také v nepoléhavosti. Má husté nasazení šešulí a celkové dozrávání nastává ve středně raném segmentu. Má také geneticky zvýšenou nepukavost šešulí. Čím informace a odrůdě Aganos shrnout? Slogan mluví za vše: „Když výnos, tak Aganos.“

Hybrid Aganos

V naší nabídce naleznete další již osvědčené hybridní odrůdy SY Harnas, SY Iowa, SY Florida, SY Alibaba (odolnost k nádorovitosti brukvovitých) a liniovou odrůdu SY Ilona. Více se o nich můžete dozvědět na našich webových stránkách nebo od našich obchodních zástupců, kteří vám s výběrem rádi pomohou.

Doufáme, že vás budeme moci konečně opět osobně pozdravit na některém z našich polních dnů.*

RNDr. Ondřej Skala

Syngenta CZ

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *