Nové výkonné silážní hybridy

Společnost Agrofinal, zastupující francouzskou osivářskou firmu Euralis, přináší každým rokem nové hybridy do svého kukuřičného sortimentu. A i v roce 2019 přijde na trh s několika kvalitními novinkami. Patří k nim kromě vloni uvedených hybridů ES Bigben (250) a ES Watson (260), i nově uváděné hybridy ES Joker (240) a ES Skywalker (270). Doplní tak nosné hybridy nové generace, jakou jsou ES Amulet (240), ES Metronom (250) a ES Yeti (290), které byly uvedeny na trh v nedávné době a které tvoří páteř nabídky v silážním segmentu.

Agrofinal také od roku 2016 preferuje systém Silomix, který díky směsnému pěstování kombinace dvou vhodných silážních hybridů nabízí vyšší a stabilnější výnos, lepší kvalitu siláže, větší plasticitu a odolnost vůči stresům! Tento systém se velmi dobře osvědčil v pokusech v roce 2015, který patřil v kombinaci sucha a tropických dnů k nejhorším ročníkům v historii ČR.  I zde se ukázal význam uvedeného systému a porosty kombinované ze dvou vhodných hybridů vždy dokázaly odolávat tomuto nepříznivému faktoru o trochu lépe. Velmi suchý a teplý ročník 2018 se svým specifickým průběhem, a hlavně skokově rychlým dozráváním, všechny tyto poznatky jen potvrdil.

ES Joker – vítězný trumf

Excelentním univerzálním hybridem je ES Joker s číslem ranosti FAO 240 na siláž s možností ekonomického pěstování na zrno. Hybrid je vyššího typu se vzpřímenými listy, velmi bohatě olistěnou rostlinou, s dobrou palicí a tvrdým až mezitypovým zrnem. V testování letošního roku patřil k materiálům s nejvyšším výnosem a také nejvyšší stabilitou výnosu siláže v různorodých podmínkách. Zjevným přínosem je odolnost k suchu a velmi dobrá tolerance hybridu k pěstování na všech půdách. Hybrid byl zaregistrován v Německu v roce 2018. V roce 2019 bude uveden jako novinka raného silážního sortimentu s možností univerzálního využití.

ES Bigben – stravitelnost bez konkurence

Nejprodávanější loňskou novinkou společnosti Agrofinal se stal raný silážní hybrid ES Bigben s číslem ranosti FAO 250 na siláž s vynikajícím výnosem silážní hmoty ve všech oblastech a top kvalitou silážní hmoty. V kombinaci těchto dvou kritérií patří k absolutní špičce na českém trhu, což dokládají registrační výsledky ÚKZÚZ, na jejichž základě byl po dvouletém zkoušení v roce 2017 v ČR zaregistrován. Hybrid má vysokou rostlinu se vzpřímenými listy, je velmi bohatě olistěn, a rovněž podíl palic ve hmotě je velmi vysoký. Mezi jeho vynikající vlastnosti patří hlavně excelentní stravitelnost. Proto je doporučen k pěstování na siláž pro vysokoužitkové chovy. Tomuto hybridu se daří na všech stanovištích obilnářských a řepařských oblastí a díky vysoké plasticitě může být pěstován i na horších půdách a v přísuškových oblastech.

ES Watson – kombinace výnosu a kvality

Další loňskou novinkou společnosti Agrofinal byl středně raný silážní hybrid ES Watson s číslem ranosti FAO 260 na siláž s vynikajícím výnosem silážní hmoty ve všech oblastech a TOP kvalitou silážní hmoty. Díky těmto vlastnostem patří k nejlepším hybridům na českém trhu. Registrační výsledky ÚKZÚZ jeho vlastnosti potvrzují, a po dvouletém zkoušení byl v roce 2017 v České republice zaregistrován. Hybrid má vyšší rostlinu se vzpřímenými listy, je velmi bohatě olistěn, a vyniká silným stay green efektem, který umožňuje tzv. dlouhé sklizňové silážní okno, což pěstitelé ocenili hlavně v letošním průběhu sklizně. Mezi jeho vynikající vlastnosti patří také excelentní stravitelnost, díky které je doporučen k pěstování na siláž pro vysokoužitkové chovy. Hybrid je doporučen ze sousedního Německa taktéž k pěstování pro bioplynové stanice. Tento hybrid upřednostňuje lepší, vododržnější půdy a dobrá stanoviště v obilnářských a řepařských oblastech. Přísuškům ve finální fázi však odolává velmi dobře.

ES Skywalker – silážní novinka

Poslední silážní novinkou společnosti Agrofinal je středně raný silážní hybrid ES Skywalker s číslem ranosti FAO 260 na siláž s vynikajícím výnosem silážní hmoty ve všech oblastech a top kvalitou silážní hmoty. Hybrid má vyšší rostlinu se vzpřímenými listy, je velmi bohatě olistěn a má velmi dobře ozrněnou palici. Mezi jeho vynikající vlastnosti patří také excelentní stravitelnost, a proto je doporučen k pěstování na siláž pro vysokoužitkové chovy. Hybrid je zaregistrován v Německu od roku 2017 na siláž a k pěstování pro bioplynové stanice. Tento hybrid upřednostňuje lepší, středně těžké až těžší půdy s alespoň průměrnými srážkovými úhrny v obilnářských a řepařských oblastech. Přísuškům na konci vegetace dokáže dobře odolávat.*

Ti, kteří si nás vybrali, vědí proč.

 

Milan Spurný

Agrofinal s. r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *