Nové hybridy kukuřice pro rok 2020

Účastníci polního dne s názvem Slunečník v Žabčicích si prohlédli hybridy kukuřice a slunečnice, které nabízí společnost Syngenta Czech, s. r. o. Hybridy ze silážního šlechtitelského programu Powercell dosahují velmi dobré stravitelnosti vlákniny. Druhý šlechtitelský program – Artesian, zahrnuje hybridy, které mají díky genetické výbavě lépe odolávat suchu.

Hybridy pochází ze dvou speciálních šlechtitelských programů. Genetika suchovzdorných zrnových hybridů Artesian se vyznačuje lepší odolností vůči stresu ze sucha. Druhým ze šlechtitelských programů je Powercell, určený pro hybridy na siláž. Hybridy uváděné pod touto značkou mají vysokou stravitelnost vlákniny a vyšší produkci mléka či bioplynu z kukuřičné siláže. Jako první představil Ing. Matej Šoka, technický specialista společnosti Syngenta Czech, s. r. o. hybrid SY Fenomen s FAO 260 na zrno, který se hodí i na pěstování v sušších oblastech. Jeho nástupcem bude hybrid SY Fregat, tedy novinka pro rok 2020. Jde o zrnový hybrid technologie Artesian. „Má výborný výnos a stabilitu i v chladnějších podmínkách pěstování. Typ zrna je čistý koňský zub. Díky mohutnému kořenu hybrid nepoléhá,“ uvedl RNDr. Ondřej Skala ze společnosti Syngenta Czech, s. r. o. Další představený hybrid Impulse patří mezi zástupce genetiky Artesian, má FAO 270. Pro pěstitele, kteří vyrábí ranější siláže a potřebují rozložit termín sklizně, jsou určeny hybridy SY Gordius a SY Campona. Vysokou výkonností a suchovzdorností se vyznačuje také hybrid SY Photon s FAO 290 na zrno, je určený pro pěstitele, kteří preferují relativně rannější hybridy pro včasnou sklizeň a nižší vlhkost.

Hybridy s FAO nad 300

Novinkou pro rok 2020 je zrnový hybrid SY Torino, který velmi dobře a rychle uvolňuje vodu ze zrna. FAO 320 na zrno i na siláž má hybrid SY Dartona, který dobře reaguje na intenzivní pěstování, umí využít dostupnou vláhu. Hybrid SY Premeo s technologií Artesian a FAO 240 patří také mezi novinky.  Je to zrnový hybrid, daří se mu i na hroších stanovištích. „Habitus rostliny je v porovnání s ostatními hybridy trošku vyšší. Velmi dobře doplyuje špičku. Hodně si od této odrůdy slibujeme, velká zájem je o ni v Maďarsku. Má vyrovnaný porost, který dává stabilní výnosy,“ řekl RNDr. Skala. „SY Zephir s FAO 350 na zrno je rovněž zástupcem genetiky Artesian. Je nejprodávanějším materiálem na Slovensku, oblíbený je i v Maďarsku a Rumunsku. Také SY Orpheus pocházející z genetiky Artesian a má FAO 370. V polních pokusech s kukuřicí byl zařazen také hybrid SY Triade s FAO 390 na zrno a FAO 400 na siláž, který pochází z genetiky Powercell. Posledním hybridem s nejvyšším FAO 600 byl SY Helium, který se pěstuje zejména na Slovensku. Jde o vůbec první silážní hybrid značky Artesian, ale například v Maďarsku se pěstuje i na zrno.*

Více informací naleznete v aktuálním vydání (č. 39/2019) týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *