Nabídku kukuřice představili on-line

Společnost Bayer vkročila do nové sezóny prodeje osiv kukuřice on-line konferencí. Aktuální situace s covid-19 si žádá nové přístupy, a tak kukuřičné Bayer ExpertForum proběhlo bezpečně přes obrazovky monitorů. Zástupci této společnosti představili silážní hybridy kukuřice včetně hybridů s moderní genetikou SiloEnergy, ale také materiály zrnové. V tomto segmentu nalezneme speciální označení HD, což znamená heat and drought tested, jde tedy o zrnové hybridy vhodné do podmínek s intenzivním slunečním zářením, sužovaných suchem a teplem. Společnost Bayer prodává hybridy kukuřice pod značkou Dekalb.

V České republice se každoročně oseje přes 300 000 hektarů kukuřicí, z toho více než dvě třetiny patří silážnímu segmentu. Vyšší výnosy silážní hmoty při zachování vysoké kvality nabízí moderní genetika hybridů Dekalb s názvem SiloEnergy. Jak vysvětlil Ing. Zbyněk Graman z firmy Bayer, s. r. o., SiloEnergy je vlastnost některých silážních hybridů kukuřice pozitivně reagovat na vyšší hustotu výsevku bez redukce palic a zrna. „Znamená to tedy, když navýšíme výsevek nad normální běžnou míru, kukuřice naroste stejně, srovnatelná bude i kvalita, ale docílíme vyššího výnosu,“ vysvětlil řečník. To, zda bude kukuřice nést název SiloEnergy není interním rozhodnutím firmy, rozhodující slovo mají výsledky celé řady agrotechnických pokusů (hustota výsevku, rozteč řádků …) napříč Českou republikou.

Ing. Graman vyzdvihl ze silážního segmentu hybridy DKC 3697 (FAO 230–240), představitele genetiky SiloEnergy, dále DKC3450 (FAO 250), DKC3601 (FAO 260–270), DKC3575 (FAO 270–280), jednoho z nejvýraznějších představitelů genetiky SiloEnergy, a dvojici pro teplejší oblasti Polabí, střední a jižní Moravy – DKC4070 (FAO 290 až 300, SiloEnergy) a DKC4279 (FAO 300).

Zrnová kukuřice se v ČR pěstuje zhruba na 80 000 ha a tato plocha se podle Víta Košťála z firmy Bayer každý rok nepatrně zvyšuje. Speciální skupinu tvoří HD hybridy do podmínek vodního deficitu. H (heat) a D (drought) v překladu podle zástupce firmy Bayer znamená doslova sálavé sucho. Hybridy jsou tedy určeny do podmínek, jaké panovaly v uplynulých letech například na jižní Moravě s extrémním suchem a vysokými teplotami.

Pro prezentaci zrnového segmentu vybral Vít Košťál čtveřici hybridů – DKC3595 (FAO 240), DKC4098 (FAO 310), DKC4351 (FAO 330) a DKC4717 (FAO 370), všechny hybridy spadají do skupiny HD.

Více informací přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *