Mráz a sníh pomohly podle zemědělců ze severních Čech proti hrabošům

Severočeští zemědělci věří, že mráz a sníh pomohly zlikvidovat hraboše. „Skutečný stav na polích však bude znám až na jaře," řekl ČTK předseda krajské agrární komory Jaroslav Brožka. Díky dostatku sněhu se vláha dostala do půdy, která trpěla dlouholetým suchem. Právě dlouhodobé sucho a přemnožení hraboši stáli za podprůměrnými výnosy obilovin v loňském roce.

„Zima byla po dlouhé době dobrá, teploty v některých místech klesly na minus 18 stupňů Celsia, sníh pokryl zem. Mráz a to, že se voda vsakuje, by mohlo přispět k úbytku hlodavců. Ale na hodnocení je ještě brzo, uvidíme na jaře,“ uvedl Brožka. Výnosy obilovin byly loni v Ústeckém kraji nejnižší v republice. Kromě hlodavců přičítali zemědělci ztráty také suchu. Koncem roku chyběl regionu roční objem srážek. „Teď pokryl sníh prakticky všechny zemědělské plochy, což určitě pomůže,“ dodal.

Pěstitelé nyní podávají žádosti o náhradu újmy za ztížené hospodaření. Nárok mají jen ti, kteří hospodaří na plochách, kde se vyskytuje sova a sýček, tedy na místech, kde nemohli zemědělci použít přípravky na likvidaci hrabošů. „Jde pouze o určité katastry, ostatní mají smůlu. Navíc žádosti jsou složité na dokladování všech dokumentů,“ uvedl Brožka s tím, že pokud se to někomu podaří a podporu získá, což budeme vědět tak v květnu, určitě mu to trn z paty nevytrhne.

Kvůli přemnoženým hrabošům se diskutovalo o změně plodin na polích. Nakonec ale stejně jako v předchozích letech je zhruba na 60 procentech ozimá pšenice. „Je to plodina, která je ekonomicky nejvýhodnější. Hraboš se ukázal na všech porostech. Jak se sklidilo obilí, přelezl do řepky a pak do kukuřice. U vojtěšky to bylo snad ještě horší, takže není moc z čeho vybírat,“ uvedl Brožka.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *