Méně kontrol a prodloužení žádostí kvůli koronaviru

Zemědělci budou moci letos podat takzvanou jednotnou žádost o dotace o měsíc později, tedy do půlky června. Státům, které si o to zažádají, to letos umožnila Evropská komise. Ministerstvo zemědělství připraví k této změně potřebnou legislativu, informovali dnes zástupci resortu ČTK. Úřad chce také snížit počty kontrol, o což bude komisi žádat. Připravuje také balíček opatření, kterým se odloží některé splátky. Resort chce diskutovat o možnostech snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění pro zemědělce.

„Vzhledem k tomu, že zemědělci musí pracovat ve ztížených podmínkách, chceme jim pomoct úpravou některých termínů pro podávání žádostí a projektů. Také snížíme a zjednodušíme kontroly,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Stát tak například požádá komisi o snížení kontrol ohledně evropských dotací o polovinu.

U evropského rozvojového programu se budou moci prodloužit o půl roku maximální lhůty pro uskutečnění projektů a podání žádostí o jejich zaplacení. „U operací Vzdělávací akce a Informační akce prodloužíme lhůtu pro realizaci projektů a podání žádosti o platbu o 12 měsíců. U operace Podpora operačních skupin a projektů (EIP) prodloužíme lhůtu pro předložení žádosti o průběžnou platbu v roce 2020 spolu s inovačním deníkem, a to do 31. srpna 2020,“ dodal úřad. Prodlouží se také některé lhůty u operačního programu Rybářství.

O odkladech dnes také informovalo ministerstvo životního prostředí. Firmy a instituce budou mít více času na splnění ohlašovací povinnosti v oboru. Ta se týká například roční zprávy o plnění povinností zpětného odběru elektroodpadu, baterií a pneumatik, údajů o odpadech či množství některých znečišťujících látek vypuštěných do ovzduší. Ministerstvo požádalo inspekci životního prostředí a úřady, aby do konce června upustily od ukládání pokut.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *