Loňský vítěz z Klopiny obhájil titul

Nejcennější trofej, titul Zemědělec roku 2014, letos putuje, stejně tak jako loni, na severní Moravu do Klopiny na Šumpersku. Získala ji společnost ÚSOVSKO EKO, s. r. o., která navíc obhájila i titul Zemědělce roku v Olomouckém kraji a titul Nejlepší společnost s ručením omezeným. O tom, že se podniku daří, svědčí také, že od loňského roku došlo v této firmě k nárůstu o 300 kusů jalovic a k navýšení ploch o 150 hektarů zemědělské půdy.

Výsledky 13. ročníku soutěže Zemědělec roku, kterou pořádá pod záštitou ministra zemědělství vydavatelství Profi Press ve spolupráci s nevládními agrárními organizacemi, byly začátkem listopadu vyhlášeny ve Slovanském domě v Praze. Vítěz obdržel šek na 150 tisíc korun od akciové společnosti Agrofert Holding.

Počet kusů krav i hektarů půdy vzrostl

Společnost ÚSOVSKO EKO hospodaří v Olomouckém kraji na 4080 hektarech zemědělské půdy, z toho 300 hektarů tvoří orná půda a 70 hektarů zabírají ekologické sady. Zabývá se pastevním odchovem krav bez tržní produkce mléka v užitkovém křížení francouzského plemene charolais. V současné době má ve stavu 690 matek a 820 kusů jalovic, které jsou jednoleté a dvouleté, připravené k zařazení do obratu stáda. Systém ustájení je volný – v pastevním období na pastvinách a přes zimu na zimovištích volně na hluboké podestýlce s výběhem.

„Od loňského roku došlo k nárůstu o 300 kusů jalovic a k navýšení ploch o 150 hektarů zemědělské půdy,“ prozradil Ing. Milek a upřesnil, že veškerá produkce pěstovaná v ovocných sadech firmy ÚSOVSKO EKO, s. r. o., je ekologická, tedy bez použití chemických látek. Sklizeň probíhá standardně ručně do sklízecích vaků, následně do ohradových boxpalet, které jsou viditelně a barevně označeny. Sklizená biojablka jsou evidována na samostatných dodacích listech a skladována mimo konvenční ovoce. Celková produkce se pohybuje v rozmezí 100 až 250 tun ovoce za rok. Veškerá produkce biojablek (jde zejména o tradiční odrůdy jabloní) se po sklizni zpracovává v koncernu ve vlastní velkokapacitní sušičce a výsledný chutný ovocný produkt je zcela využit při výrobě müsli tyčinek pod značkou Fit Bio müsli.

Úspěchy uplynulého období

Za velký úspěch uplynulého období Ing. Jiří Milek považuje to, že se podařilo dojednat společnou zemědělskou politiku do té podoby, v jaké je dnes, oproti prvotním návrhům. Uvedl také, že za loňský úspěch a dobrý finanční výsledek vděčí firma ÚSOVSKO EKO, s. r. o., zejména dobré produktivitě práce, nízkým nákladům na správu a finalizaci produkce v dalších dceřiných společnostech. Výhodu spatřuje rovněž v tom, že vlastní vypěstované ovoce si sami v sesterské společnosti usuší a použijí jako surovinu pro výrobu müsli tyčinek. Sami si zajišťují i následnou distribuci. „Ovoce sice není z hlediska celkových tržeb nejdůležitější komoditou, ale provázanost výroby od pěstování až po prodej je výhodná,“ dodal Ing. Milek. Dále uvedl, že živočišná výroba představuje 80 procent tržeb a je tedy pro podnik významnější oblastí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *