Listová výživa Agroleaf znamená zdravější rostliny s vyšší produktivitou

Listová výživa představuje jedinečné řešení výživy rostlin v případech, kdy hnojení do půdy není dostatečně účinné, protože kořenový systém nefunguje optimálně a příjem živin kořeny ovlivňují nepříznivé vnější faktory. Hnojiva určená k aplikaci na list jsou také vhodná jako preventivní nástroj, který snižuje riziko zátěže.

Během běžného sezónního vývoje prochází většina plodin fázemi vysokých nároků na živiny, které zahrnují celé skupiny makro- i mikroprvků. Typickými příklady takových fází je rychlý růst rostlin po vyklíčení u jednoletých plodin, odnožování a tvorba zrna u obilovin, intenzivní prodlužování výhonků na jaře u trvalých plodin či fáze kvetení a tvorby plodů (u ovoce a zeleniny). Často se tyto kritické vývojové fáze, které mají zásadní vliv na výnos a kvalitu úrody, časově kryjí se situacemi, které jsou pro růst rostlin nepříznivé jako např. podmáčené půdy, které brání řádnému fungování kořenů, nízká teplota půdy omezující příjem živin kořeny (zejména na začátku jara, kdy vyšší teplota vzduchu podporuje růst výhonků), napadení hlísticemi či nekontrolovaný růst plevelů, které výrazně konkurují pěstovaným plodinám.

Ve všech těchto případech může být listová výživa ideálním zdrojem nezbytných živin. Její velkou výhodou je, že dokáže řešit naléhavou potřebu živin v relativně krátkém čase, a proto je zejména účinná jako kurativní opatření. Oproti hnojivům aplikovaným do půdy nabízí listová výživa specifické výhody. Živiny jsou vstřebávány přímo cílovými orgány a reakce rostlin je proto velmi rychlá. Mnohdy totiž půda svými chemickými, fyzikální a biologickými vlastnostmi působí při příjmu živin jako překážka.

Listová výživa není míněna jako náhrada půdní aplikace či hnojivé závlahy, ale slouží jako její doplněk. Pokud postačuje menší dávka (např. u fosforu, vápníku, hořčíku, síry a stopových prvků), lze aplikaci na list použít i jako samostatné opatření, které zcela uspokojí nároky rostlin ještě dříve, než se dostaví příznaky nedostatku živin.

Hnojivo Agroleaf k aplikaci na list

Společnost ICL vyvinula k aplikaci na list produkty řady Agroleaf, které významně zlepšují životaschopnost rostlin a celkově přispívají k jejich dobré kondici. Výsledkem soustavného používání produktů Agroleaf jsou zdravější a vitálnější rostliny, které lépe odolávají útokům škůdců a vlivům patogenů a jsou méně náchylné k nemocem. Již nakažené či škůdci napadené rostliny se uzdravují mnohem rychleji a s vynaložením menších nákladů.

Listová výživa Agroleaf je svým způsobem unikát. Její důležitou vlastnostní je výjimečná čistota aktivních přísad. S produktem Agroleaf dostávají rostliny čisté a využitelné živiny místo nevyužitelných, často i škodlivých, aditiv a balastních látek. Vysoká čistota produktu navíc umožňuje jeho použití i ve vysokých dávkách bez rizika poškození nebo popálení listů.

Agroleaf obsahuje dva druhy unikátních přísad. Jednou z nich je komplex chelátů s názvem M-77, který obsahuje speciální komponenty, které zrychlují a zefektivňují příjem živin i v nepříznivých podmínkách (např. vysoké pH, vysoká úroveň EC v půdě atd.). Díky tomu mohou rostliny přijímat živiny rychle, efektivně a bezpečně a pozitivní účinek je patrný už za 1–3 dny. Dalším unikátem je technologie DPI (Double Power Impact), která dokáže zvýšit fotosyntetickou aktivitu rostlin a udržet ji po dlouhou dobu na vysoké úrovni. Agroleaf Power „začíná pracovat“ téměř okamžitě po aplikaci a má dlouhotrvající účinek.

Aplikace listové výživy Agroleaf je velmi jednoduchá.  Stačí si zvolit vhodný typ produktu, který se nejlépe hodí pro aktuální fázi růstu rostliny. Produkty Agroleaf se liší v obsahu makroživin – k dispozici jsou formulace s vysokým obsahem fosforu, dusíku nebo draslíku i s vyváženým poměrem NPK. Vedle těchto formulací existují i dva speciální produkty s extra vysokým obsahem vápníku nebo hořčíku. Obsah živin je extrémně vysoký pokud jde o makroživiny (NPK) i mikroživiny (B, Fe, Mn, Zn, Cu, Mo). Obsah i poměr mikroživin je stejný ve všech produktech, určité odchylky jsou jen u produktů s vysokým obsahem vápníku a hořčíku. Všechny mikroprvky jsou ve formě chelátů (železo ve formě DTPA chelátu a ostatní stopové prvky ve formě EDTA chelátů). Obsah živin ve všech produktech řady Agroleaf byl upraven v souladu s „Liebigovým zákonem minima“, který patří k nejdůležitějším principům vyvážené výživy rostlin. Podle něj je „živina, které je v půdě nejvíce, stejně důležitá jako živina, které je v půdě nejméně”. Proto se nesmí živiny řadit dle důležitosti, ale je třeba usilovat o řádnou rovnováhu všech iontů.

Produkty Agroleaf lze použít na širokou škálu zemědělských plodin, jako jsou obilniny, olejniny, okopaniny, zelenina, ovoce, vinná réva i chmel a lze je možné míchat se širokým spektrem pesticidů. Při pěstování zemědělských plodin se aplikace listových hnojiv Agroleaf jeví jako velice vhodná alternativa ke konvenčním hnojivům, protože umožňuje bezprostředně reagovat na zjištěný nedostatek jednotlivých živin a tím udržovat rostliny v celkově dobré kondici a zároveň výrazně zvýšit výnosy i kvalitu úrody, čímž se náklady na aplikaci mnohonásobně vrátí.*

ICL Innovative Ag. Solution

Česká republika a Slovensko

Ing. Vít Chmel, MBA

Tel. +420 602 446 950

vit.chmel@icl-group.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *