Kukuřice pro plné žlaby a bachory

Letošní sezóna, která mohla potěšit milovníky letní turistiky a dovolené, určitě z přemíry sluníčka na úkor vláhy nepotěšila pěstitele krmných plodin, ty kukuřičné nevyjímaje. Už rok 2015 naznačil, že při všech botanických výhodách kukuřice (teplomilnost, C4 cyklus) je přeci jen třeba určité vláhové jistoty v hlavní fázi růstu. Poměrně důležitým faktorem úspěchu, plných žlabů či bachorů je výběr té správné odrůdy.

Firma BOR jako tradiční dodavatel vynikající genetiky od renomovaných šlechtitelských firem nabízí pro letošní sezónu celou řadu novinek. V tomto textu však připomeneme i některé „osvědčené stálice“.

Meadow je materiál s raností FAO 230 siláž a 240 zrno. Je to specialista do chladnějších oblastí s vynikajícím poměrem výnosu palic z celkové hmoty a s velmi vysokou stravitelností vlákniny. Celková kvalita je podpořena špičkovou odolností fuzariózám a sněti. Odrůda vyhrála pokusy v Nové Vsi u Chotěboře a bronz vybojovala ve Vodňanech. Registrace proběhla v ČR v roce 2017 s výbornými výnosovými výsledky ve všech pěstitelských oblastech.

ES Peppone je středně raný (FAO 280) silážní a bioplynový specialista. Vysoké a bohatě olistěné rostliny jsou odolné polehnutí a poskytují extrémní výnos hmoty z hektaru ve všech možných pěstitelských podmínkách, velice dobře odolává stresu, což dokazuje vítězství v pokusech z Krásné Hory. Všude jinde se umístila v první třetině žebříčku výnosů.

Glumanda je záležitostí pro fajnšmekry se zaměřením na pěstování kukuřice na zrno. S FAO 290 patří nejen do teplejších oblastí Moravy, ale také do středních či východních Čech, však také na Nymbursku vyhrála pokus v Chotětově. Rostliny umí velice dobře sušší podmínky, o čemž svědčí i to, že se umístila v první polovině všech pokusů sklizených na siláž, ačkoliv to není její přednost.

Novinky od firmy Maisadour

Letošní novinkou v portfoliu odrůd, nabízených firmou BOR jsou odrůdy ze šlechtitelské kuchyně firmy Maisadour. Nabízíme jak v ČR velmi osvědčené materiály MAS 24 C nebo Bjork, tak rovněž novinku DM 2546 nebo MAS 10 A či Hulk. V pokusech byly k vidění obě stálice, jak ranější Bjork, tak pozdnější MAS 24 C. Obě zabodovaly v Červeném Hrádku a v kraji okolo Chotěboře. DM 2546 se pyšní vynikajícími výsledky v registračních zkouškách v ČR.

Stálice od firmy Euralis

Mezi osvědčené a mezi pěstiteli velmi populární stálice patří ES Palazzo, velmi raný univerzál (FAO 220 siláž, 230 zrno), kterému se zkrátka v našich rozmanitých podmínkách daří. Dokazuje to vítězství v pokusech ve Vodňanech (viz graf). Při pěstování na zrno špičkově uvolňuje vodu ze zrna. Nepoléhavé rostliny se pyšnící výborným zdravotním stavem. ES Beatle je takový „brouček“ pro všechno, s FAO 260 umí zrno i siláž, snese velice dobře horší podmínky pěstování a ještě se odvděčí velice dobrým zdravím. V pokusech odrůda zazářila v Červeném Hrádku, Vodňanech a u Chotětova. Poslední stálice od Euralisu – ES Asteroid s FAO 270 vyniká výnosově v raném sortimentu zkoušek ÚKZÚZ a v poloprovozech se mu velice dařilo na Opavsku, Plzeňsku i Nymbursku.  Vysoké a velice dobře ozrněné palice s vysokým obsahem škrobu dávají předpoklad využití jak na zrno, tak i na siláž a pro výrobu bioplynu.*

 

Ing. Kamil Štípek, Ph.D.

Ing. Michaela Kadlíková

BOR, s. r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *