Keňský národní úřad pro biologickou bezpečnost schválil geneticky modifikovaný maniok

Keňský národní úřad pro biologickou bezpečnost (angl. Kenya National Biosafety Authority, NBA) schválil v červnu letošního roku environmentální použití geneticky modifikovaného (GM) manioku označovaného jako „cassava event 4046“. Tato odrůda je odolná vůči škodlivé virové nákaze cassava brown streak disease (CBSD) způsobující hnědnutí rostliny a léze na její hlíze. Byla vyvinuta Keňskou organizací pro výzkum v zemědělství a chovu hospodářských zvířat (angl. Kenya Agricultural and Livestock Research Organization, KALRO). Informuje o tom aktualita spolku pro podporu a rozvoj biotechnologií – BIOTRIN, z. s.

Vědci z výzkumné organizace KALRO vyvíjejí odrůdy manioku vysoce odolné vůči CBSD pomocí genetické úpravy “event 4046“, která probíhá za přísně regulovaných podmínek schválených NBA. Tyto odrůdy prošly nejrůznějšími schvalovacími testy před registrací a uvolněním GM rostliny zemědělcům. Schválení je platné po dobu pěti let od data autorizace, uvádí dále zpráva.

Maniok označovaný jako „cassava event 4046“ byl podle aktuality Biotrinu vyvinut pomocí moderní biotechnologie a byl zkoumán po dobu pěti let v striktně regulovaných polních podmínkách na třech různých místech v Keni – Mtwapa (Kilifi), Kandara (Murang‘a) a Alupe (Busia). Studie prokázala vysokou a stabilní odolnost vůči chorobě CBSD, která může mít za následek kompletní ztrátu použitelných hlíz. Rozsáhlý výzkum provedený NBA potvrzuje, že GM maniok je stejně bezpečný jako jeho konvenčně používané odrůdy. Může být tedy běžně používán jako potravina anebo krmivo.

Takto odolný maniok byl vyvinut v rámci projektu Virus Resistant Cassava for Africa Plus (VIRCA Plus), což je program keňské výzkumné organizace KALRO ve spolupráci s Národním výzkumným ústavem pro plodiny v Ugandě (angl. National crops resources research institute, NARO) a Centrem vědy o rostlinách Donalda Danfortha (angl. Donald Danforth plant science center).

 

Zdroje:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *