Jakon a jeho pěstování v České republice

Jakon (Smallanthus sonchifolius) dříve Polymnia sonchifolia nebo Polymnia edulis je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) pocházející z Jižní Ameriky. Tam byla na území zahrnující dříve zaniklou říši Inků pěstována odedávna pro své sladké, křupavé a osvěžující hlízy. Do Evropy byla přivezena teprve v polovině 19. století. Po úspěšné introdukci ve Francii se její pěstování rozvíjelo v Itálii a později v Německu. Od konce II. světové války se na tuto plodinu téměř zapomnělo. Do České republiky byly hlízy jakonu poprvé dovezeny v 90. letech minulého století.

Aktivně se začal o pěstování a šlechtění zajímat pan Ing. Frček v rámci Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě. Pod jeho vedením byly úspěšně vyšlechtěny dvě odrůdy jakonu. Cílem šlechtitelského programu bylo vyšlechtění univerzálních odrůd vhodných pro pěstování v podmínkách České republiky s dobrou produkcí hlíz. Tyto parametry obě odrůdy – Fiorella i Graciella – splňují.

O charakteristiku odrůd i pěstitelská doporučení se se čtenáři říjnového vydání časopisu Úroda (10/2019) podělí Ing. Andrea Svobodová, Ph.D., z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *