Jaká kombinace pomůže k bohaté úrodě?

Stojíme na začátku další zemědělské sezony, která bude plná výzev, jež jsou často specifické daným regionem a oblastí. Rok od roku jsou lokální podmínky velmi různorodé, až téměř extrémní, a pěstitelé musí řešit situaci na polích individuálně. Každá lokalita vyžaduje speciální přístup, a tím i jedinečné řešení, ideálně na míru.

Navzdory úbytku účinných látek, a v souvislosti s tím i fungicidních produktů na trhu, vám v letošní sezoně přinášíme rozšířenou nabídku fungicidního portfolia pro obilniny. Pro sezonu 2021 máme v nabídce pro časně jarní ošetření čtyři fungicidy, které vám pomohou nastavit si fungicidní řešení přesně podle vašich potřeb.

Přinášíme dva specialisty – Unix 75 WG, uvedený v loňském roce, a letošní novinku – Tern 750 EC. Tyto produkty doplní v naší nabídce dva azoly, tedy Plexeo 60, jež už rovněž znáte z roku předešlého, a další novinka – Pecari 300 EC. Podíváme se na ně tedy konkrétněji.

Unix 75 WG – to pravé na stéblolamy

Obsahuje unikátní účinnou látku 750 g/kg cyprodinil, je registrován v dávce 0,7–1,0 kg/ha pro aplikaci v BBCH 30–32 u pšenice ozimé, BCH 30–51 u ječmene ozimého, a působí proti stéblolamu, padlí travnímu, skvrnitostem ječmene a braničnatkám pšenice. Na rozdíl od jiných účinných látek je Unix jedinečný v tom, že má účinek jak proti oběma typům stéblolamu, ale účinkuje i na všechny patotypy stéblolamu. To je pro praxi veliká výhoda. U ječmene lze Unix využít pro ochranu listových chorob i v pozdějších růstových fázích až do počátku metání.

Tern 750 EC – specialista na padlí – NOVINKA

Tern je specialista na padlí. Obsahuje 750 g/l fenpropidinu, známého již z fungicidu Archer Turbo a vykazuje jak preventivní, tak i výrazné eradikativní působení. Je registrován do všech obilnin v dávce 0,75 l/ha, pouze u tritikale v dávce 0,8 l/ha. Tern je ideální pro kombinaci s azolovým partnerem, tedy s Pecari nebo Plexeo. V případě těchto tank mix kombinací můžeme snížit jeho dávku na 0,4 l/ha. Tank-mix Ternu s azolovým partnerem přináší další benefit – synergický efekt – příjem účinných látek je rychlejší a efektivnější. Fungicidní ochrana a ochrana před smyvem je zajištěna již hodinu po aplikaci.  Tern najde své uplatnění především v ochraně proti padlí travnímu v pokročilém stadiu choroby, za nízkých teplot a v citlivých odrůdách.

Pecari 300 EC – široká účinnost – NOVINKA

Další novinka letošní sezony obsahuje 300 g/l prothiokonazolu. Fungicid je registrován pro použití v pšenici, ječmeni, tritikale, žitu ozimém v dávce 0,65 l/ha. Aplikační okno má velmi široké od plného odnožování až do konce kvetení. Pecari je díky svým sytemickým vlastnostem vhodné pro preventivní i kurativní použití. Pro aplikace v tank-mix kombinaci s Unixem nebo Ternem doporučujeme dávku 0,4–0,5 l/ha. Pecari má rozsáhlou účinnost, řeší padlí, nepravý stéblolam, braničnatky u pšenice, skvrnitosti u ječmene, rzi obilnin a v závěru sezony i fuzariózy klasů. Jeho aplikace tedy můžeme rozložit a využít ho tak dvakrát za sezónu.

Plexeo 60 – spolehlivý partner

Naši nabídku uzavírá fungicid Plexeo s 60 g/l metkonazolu. Je registrován do pšenice, ječmene, triticale a žita. V dávce 1,5 l/ha působí proti širokému spektru chorob, jako jsou padlí, braničnatky, rzi a skvrnitosti a v období kvetení také na fuzariózy klasů obilnin. Aplikace je možná od počátku sloupkování do BBCH 71. Ideální je ale využít Plexeo do tank-mixu s fungicidy Unix nebo Tern, poté je dávku možné snížit na 0,8–1,0 l/ha. Přípravek je vhodný pro preventivní i kurativní aplikaci.

Všechny uvedené možnosti lze spolehlivě kombinovat s regulátory růstu Moddusem 250 EC a Moddusem Flexi.

Variabilní technologie

Při použití v ozimech máme širokou škálu možností využití představených fungicidů.

Unix sólo nebo v tank-mix kombinaci s Tern doporučujeme na ochranu proti stéblolamu a padlí při aplikaci na začátku sloupkování. Tyto varianty se hodí do fungicidních systémů s více vstupy za sezonu.

Unix v kombinaci s azolovým partnerem – Plexeo nebo Pecari je výborným řešením pro porosty ve vyšší pěstební intenzitě, zajistí nám účinnou a efektivním ochranu proti stéblolamu i listovým chorobám.

Kombinace Tern s Plexeo nebo Pecari nám zajistí vynikající úroveň ochrany proti padlí se stop efektem. Dále se můžeme spolehnout na účinnost při výskytu listových chorob a skvrnitostí. Tyto kombinace můžeme aplikovat prakticky až do konce kvetení.

U ječmene jarního můžeme efektivně využít kombinace Tern + Plexeo nebo Pecari. Obě kombinace nám zajistí velmi dobrou úroveň ochrany proti listovým chorobám a padlí, díky Ternu se stop efektem. Použití je možné prakticky po celou vegetační sezonu. I v ječmeni lze použít tyto kombinace spolu s regulátory Moddus EC a Flexi.

V případě, že v ječmenech jarních aplikujete zpravidla jeden fungicid za vegetační sezonu, je určitě vhodné připomenout i možnost použití fungicidu Elatus Era, který se v takovéto technologii uplatní jako prémiové řešení s dlouhodobým účinkem. Jeho použití je z hlediska termínu aplikace i spektra chorob velmi flexibilní.

Pro sezonu 2021 jsme pro vás navíc připravili zvýhodněnou nabídku pro T1 řešení, v rámci níž si můžete namodelovat fungicidní ošetření včetně regulace růstu na míru podmínkám vašeho pole. Pro více detailů se neváhejte obrátit na svého obchodního zástupce.


Jaká kombinace pomůže k bohaté úrodě vám?


Ing. Andrea Klíma

Syngenta Czech

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *