Inspekce zastavila mák s nadlimitním obsahem carboxinu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila nadlimitní přítomnost pesticidu carboxin v potravině Mák modrý – Blue Poppy Seeds, 4,45 kg/balení. Uvedenou zemí původu je Turecko. Vzorek potraviny inspektoři odebrali ve skladu společnosti QUWAT GROUP, s. r. o., v Třebíči.

Inspekce o tom informovala v tiskové zprávě. Uvádí, že u předmětné šarže máku laboratorní analýza prokázala téměř šestinásobně vyšší koncentraci fungicidní účinné látky carboxin oproti limitu stanovenému právními předpisy, laboratoř naměřila hodnotu 0,29 mg/kg, zákonem povolené množství je 0,05 mg/kg. Dovozcem nevyhovujícího máku v celkovém množství 22 tun byla společnost Quwat Group, s. r. o., z Brna a jako výrobce byla v průvodní dokumentaci uvedena společnost Yumurtacilar Zahire Tarim Ürünleri San.Tic LTD. STI., Turecko.

Inspekce uložila kontrolované osobě okamžitý zákaz uvádění potraviny na trh, aby tak zamezila průchodu předmětné nevyhovující potraviny na český trh a případnému ohrožení spotřebitele. S kontrolovanou osobou bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *