Inspekce zastavila 26 tun brambor

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při běžných kontrolách odrůdové pravosti brambor u prodejců, dovozců a výrobců aktuálně zjistila a zakázala uvádět do oběhu neprodanou část dvou šarží brambor z Německa. Celková hmotnost těchto šarží je téměř 26 tun. Informovala o tom v tiskové zprávě.

Dodala, že se jedná o následující případy:
Konzumní brambory pozdní, odrůda Belana, velikost šarže 24 200 kg, označení šarže: CZ 3940104, země původu: Německo, dodavatel: Europlant Pflanzenzenzucht GmbH, Německo. Analýza u odebraného vzorku prokázala nadlimitní příměs hlíz brambor odlišných od deklarované odrůdy Belana. Inspektoři vzorek nevyhovující šarže odebrali u prodejce Josefa Poláka v Předměřicích nad Labem.
Brambory konzumní pozdní, odrůda Jelly, velikost šarže 1700 kg, země původu: Německo, dodavatel: Europlant šlechtitelská spol. s r. o., Praha. Analýza prokázala, že deklarované odrůdě Jelly neodpovídá žádná z hlíz v odebraném vzorku. Vzorek nevyhovující šarže inspektoři odebrali u prodejce Jiřího Bareše – GIRA, Sezimovo Ústí.
Odrůda je klíčovou charakteristikou brambor určující tzv. varný typ a nesprávné uvedení odrůdy brambor je zákonem klasifikováno jako klamání spotřebitele.
S uvedenými subjekty zahájí SZPI správní řízení o uložení pokuty. Během posledních tří měsíců inspektoři SZPI odebrali celkem 27 vzorků brambor pro určení odrůdové pravosti, které postupně prochází laboratorním rozborem. Poslední záchyt problematické partie byl v polovině dubna.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *