Informace ze světa brambor

V úterý proběhl polní den zaměřený na brambory v Olešné u Havlíčkova Brodu. Podobně jako v minulých letech uspořádala tuto pěstiteli hojně navštěvovanou akci společnost MEDIPO AGRAS H. B., spol. s r. o., společně se zemědělským podnikem Solmilk a. s., a s podporou Komise pro brambory při Okresní agrární komoře Havlíčkův Brod.

Ředitel společnosti Medipo Agras H. B. Ing. Vlastimil Rasocha informoval přítomné o opětném propadu ploch brambor, a to o 10 % na 23 000 ha. Pokles konzumních brambor činí však 15 %. V celé Evropě podle něj lze očekávat nižší výnosy brambor.
Více informací k aktuálnímu stavu bramborářství uvádí Ing. Rasocha v přiložené nahrávce.

Zástupci společnosti Medipo Agras H. B. představili také nabízené odrůdy této firmy. Pěstitelé získali informace též o novinkách i ověřovaných odrůdách v roce 2012. Velmi zajímavou odrůdou v užitkovém směru pro letní konzum je odrůda Colomba. „Vyznačuje se vysokým počtem hlíz pod trsem. Hlízy jsou krásně žluté s jemnou hladkou slupkou vhodnou pro přípravu konzumního balení mytých hlíz,“ uvedla Ing. Marie Rasochová, CSc., z firmy Medipo Agras H. B.
Mezi odrůdami salátového typu (A) vyzvedla odrůdy Granada s vysokým výnosem dlouze oválných hlíz a Lucinda, která vydrží ve skladu neklíčit až do jara. Dvě zajímavé odrůdy uvedla také mezi přílohovými odrůdami varného typu B – Taisiya a Toscana se středně velkými hlízami. Toscana má krásně žlutou dužninu, která je v Čechách podle Ing. Rasochové hodně žádána. Nadějnou výnosnou odrůdou ve varném typu C je Sylvana, která má kyprou jemnou dužninu, nerozpadavou a je velmi vhodná na loupání.
Mezi ověřovanými odrůdami zaujaly speciální luxusní brambory s barevnou dužninou. Podle pracovních názvů lze odhalit podobu dužniny jednotlivých kříženců – jahodové, citrónové, borůvkové, dalmatinky s částečně žlutou a částečně modrou dužninou, ostružinové či švestkové. Cílem je podle Ing. Rasochové zpestřit nabídku konzumních brambor.

Další informace přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *