Hraboši byli v prosinci aktivnější než v listopadu

Hraboši byli v prosinci aktivnější než v listopadu. Pracovníci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) zjistili v průměru 817 takzvaných aktivních východů z nor na jeden hektar půdy, což bylo meziměsíční navýšení o pět procent. Ústav tak eviduje 31 okresů ohrožených kalamitním výskytem hrabošů, uvedla to jeho mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Aktivní východ je díra do nory se zřetelnými pobytovými stopami, například se zataženými kousky rostlin nebo s ohlazeným vstupem. Intenzita výskytu hrabošů od října rostla, podzimní srážky ji významněji neovlivnily.

U ozimých plodin odpovídá tento počet nor 4,1násobku prahu škodlivosti. „K nejvýznamnějšímu navýšení četnosti hrabošů došlo v Královéhradeckém kraji, a to až na 10,5násobek prahu škodlivosti. Mezi další nejpostiženější kraje i nadále patří Středočeský a Ústecký kraj. Nárůst pokračuje v Olomouckém, Karlovarském, Libereckém i Jihomoravském kraji,“ dodala mluvčí. Populace hrabošů tak vstupují podle Ivany Krškové do nového roku ve velkých počtech.

Počasí podle ní nepřálo na konci roku pokládání jedů na hlodavce. „V průběhu prosince se objevily nové lokality s významným poškozením, v řadě případů se bude o budoucnosti porostů zejména krmných plodin rozhodovat během prvních měsíců nového roku,“ uzavřela mluvčí.

 

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *